W niedzielę 13 grudnia jest referendum. Głosować będziemy w obwodowych komisjach, które będą czynne w godzinach 6.00-20.00.
Głosy oddajemy na dwóch kartach. Na różowej musimy odpowiedzieć na pytanie: „Czy Pan/Pani jest za odwołaniem Zbigniewa Dychto prezydenta miasta Pabianic przed upływem kadencji?”. Głosujemy, stawiając krzyżyk w jednej z kratek obok słów: „TAK” i „NIE”.
Na białej kartce odpowiemy na pytanie: „Czy Pan/Pani jest za odwołaniem Rady Miejskiej w Pabianicach przed upływem kadencji?”. Głosujemy, stawiając krzyżyk w jednej z kratek obok słów: „TAK” i „NIE”.
Postawienie więcej niż jednego krzyżyka lub niepostawienie żadnego powoduje, że nasz głos jest nieważny.
Kampania referendalna musi zakończyć się 11 grudnia (piątek) o godz. 24.00.
Aby referendum było ważne, musi głosować co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w ostatnich wyborach samorządowych. Pod uwagę brane są karty ważne wyjęte z urny. W drugiej turze wyborów na prezydenta, 26 listopada 2006 r., głosowało około 17.200 pabianiczan. Ważnych głosów oddano około 17.000. Czyli w referendum prezydenckim musi wziąć udział przynajmniej 10.400 osób, a w odwołaniu Rady Miejskiej – około 13.000. Wynik będzie rozstrzygający, gdy za odwołaniem prezydenta i Rady Miejskiej oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów. To oznacza, że za odwołaniem prezydenta musi zagłosować ponad 5.200 pabianiczan, a za odwołaniem Rady Miejskiej – około 7.000. W Pabianicach uprawnionych do głosowania jest 58.000 osób.
– Referendum będzie kosztować miasto około 109.900 złotych.– wyjaśnia Adam Marczak, sekretarz miasta.
14 grudnia w poniedziałek dowiemy się o wyniku referendum. Jeśli w referendum odwołamy prezydenta, to trzeba będzie czekać do końca grudnia, żeby ta informacja została wydrukowana w Dzienniku Urzędowym. W tym czasie premier będzie wyznaczał komisarza, który zasiądzie w Urzędzie Miejskim czternaście dni po ogłoszeniu.
10 stycznia Pabianicami powinien zacząć rządzić komisarz. To on przygotuje wybory w mieście. Ogłosi je miesiąc później.
7 marca należy się spodziewać wyborów prezydenckich w Pabianicach. To będzie pierwsza tura.
21 marca to data drugiej tury wyborów prezydenta.
Kwiecień jest miesiącem, w którym nowy prezydent zostanie zaprzysiężony. Na posterunku zostanie do października.
Październik 2010 to czas nowych wyborów Rady Miejskiej i prezydenta Pabianic.
Dlaczego będzie referendum:
Zdaniem protestujących, powodem przygotowywania referendum jest zlekceważenie postulatów Społecznego Komitetu Członków Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i wspólnot mieszkaniowych. Chodziło o obniżenie opłat za ogrzewanie mieszkań, ciepłą wodę doprowadzaną do bloków i usuwanie ścieków.
Podpisy za odwołaniem prezydenta i Rady Miejskiej członkowie Społecznego Komitetu Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zbierali od 27 lipca. Na czele protestujących stoi przewodniczący komitetu – Ryszard Tkacz.