- Województwo łódzkie jest liderem projektu, którego celem jest powstanie 125 stacji dla tysiąca rowerów w dziesięciu miastach województwa – mówił marszałek Witold Stępień podczas konferencji prasowej, na której zaprezentował złożony właśnie wniosek o dofinansowanie z pieniędzy unijnych inwestycji o nazwie „Integracja różnych systemów transportu zbiorowego poprzez rozbudowę węzłów przesiadkowych w województwie łódzkim”.

Zgodnie z tym projektem mają powstać stacje rowerów publicznych w miastach, do których dojeżdżają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

W projekcie „Rowerowe Łódzkie” są Pabianice. To właśnie w naszym mieście ma powstać 14 stacji rowerowych ze 122 rowerami. 5 dużych stacji (z 10 rowerami i 15 stojakami) pojawi się przy dworcu, obok II LO i ZS 2, przy Kilińskiego (naprzeciwko SDH), przy I LO i obok poczty przy Nawrockiego.

Kolejne 9 stacji (8 rowerów, 12 stojaków) ma być zlokalizowanych przy szpitalu, obok rynku na Moniuszki, na Zielonej Górce, Starym Rynku, przy hali sportowej na Grota-Roweckiego, na Lewitynie, obok SP 17, przy Dużym Skręcie i przy kościele Miłosierdzia Bożego.

- Inwestycja jest warta 14 milionów złotych, z czego planowane dofinansowanie wynosi 12 mln zł – mówił marszałek. – Jeżeli nasz projekt przejdzie pozytywnie ocenę formalną oraz merytoryczną i zostanie wyłoniony do dofinansowania, to jeszcze w tym roku możemy się spodziewać stacji pilotażowych, a w przyszłym – pełnej realizacji.

Koszty utrzymania systemu w Pabianicach musiałoby ponieść miasto. To 15.400 zł miesięcznie. Firma, która wygra przetarg na dostarczenie rowerów, będzie musiała zapewnić system do wypożyczania rowerów, aplikację mobilną, stronę internetową i infolinię.

W projekcie znalazły się też miasta: Koluszki (22 stacje), Kutno (13 stacji), Łask (8 stacji), Łowicz (12 stacji), Łódź (14 stacji), Skierniewice (9 stacji), Sieradz (12 stacji), Zduńska Wola (12 stacji) i Zgierz (11 stacji). W Koluszkach, Łowiczu i Sieradzu powstaną też parkingi dla rowerów przy stacjach kolejowych.