- O 2,66 proc. obniżamy opłaty za ciepło – mówi Florian Wlaźlak, prezes ZEC.
 
Wymiana i naprawa ciepłociągu, montaż nowoczesnych węzłów ciepła i oszczędności na energii oraz negocjacje z dostawcami węgla spowodowały, że po raz pierwszy od wielu lat w Pabianicach spadają ceny ciepła.
 
W ciągu dwóch ostatnich lat ZEC wymienił i naprawił 4 km sieci ciepłowniczej. Wydał na to 18,5 mln zł. Zostało unowocześnionych i wymienionych 30 węzłów ciepła. Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma 142 węzły. Przez Zakład Energetyki Cieplnej zarządzanych jest 113 węzłów ciepła w blokach.  Do wymiany zostało jeszcze 20 „zecowskich”.
 
Wyremontowane zostały kotły w ciepłowni „Piaski”. Przed nami remont na ciepłowni przy Konstantynowskiej.
 
- To wszystko po to, żeby dostosować naszą ciepłownię do unijnych wymogów. Nowe przepisy restrykcyjne co do emisji CO2 wejdą w 2022 roku. Szacujemy, że koszt tego remont zamknie się kwotą około 20 mln zł – wyjaśnia Wlaźlak.
 
Cena ciepła zostaje obniżona od 1 stycznia 2017 roku.  
 
Węzły ciepła w budynkach lub mieszkaniach mają za zadanie przesyłanie ciepła z układu sieci ciepłowniczych do mieszkań. Mają one zapewnić wymagane zapotrzebowanie na ciepłą wodę w kaloryferach i doprowadzić ciepłą wodę do kranów. Na zewnątrz budynku jest zamontowany czujnik (na zdjęciu obok), który reguluje temperaturę wody, która dociera do kaloryferów w mieszkaniach i na klatkach schodowych. Gdy na dworze jest ciepło, temperatura wody zmniejsza się. I odwrotnie: gdy na dworze jest zimno, woda przesyłana do mieszkań robi się coraz cieplejsza.