Trudna podróż do Łodzi

Awarie, brak ogrzewania, nieczynne biletomaty - w takich warunkach podróżujemy tramwajem

utworzono: 2017-01-10 10:54:38
ostatnia modyfikacja: 2017-01-10 20:43:19
autor:

Tramwaj linii „41” w mroźne dni nie jest ulubionym środkiem komunikacji mieszkańców. Częste awarie na trasie Pabianice – Łódź, Łódź – Pabianice, brak ogrzewania w tramwajach, niedziałające biletomaty… Niestety, niektórzy nie mają wyjścia i tylko w ten sposób próbują dostać się do Łodzi. W związku z licznymi uwagami i skargami mieszkańców, zapytaliśmy Urząd Miejski w Pabianicach, czy wobec utrudnień, na które w ostatnich dniach narażeni byli pabianiczanie podróżujący tramwajami linii "41", miasto będzie wyciągało konsekwencje wobec MPK Łódź?


Odpowiedź:

Miasto nie płaci Zarządowi Dróg i Transportu w Łodzi za tzw. „pociągokilometry”, które były zaplanowane, a nie zostały wykonane. Rozliczana jest tylko faktycznie wykonana praca eksploatacyjna na linii.

Przerwy w ruchu, które w ostatnich dniach nastąpiły na linii 41, wynikały z przyczyn obiektywnych związanych z mroźną zimą - zanikami napięcia w sieci trakcyjnej, wykolejeniem oraz problemami ze zwrotnicami. Nie ma zatem podstaw do tego, by wyciągać konsekwencje wobec operatora. Tego typu problemy występowały bowiem nie tylko w Pabianicach, ale również w Łodzi i pozostałych miastach kraju, korzystających z komunikacji tramwajowej - o czym media szeroko informowały. Równocześnie z wystąpieniem zakłóceń w ruchu nadzór ruchu kierował do Pabianic autobusy zastępcze, niestety ich przejazd z Łodzi jest czasochłonny. Prezydent Grzegorz Mackiewicz wnioskował, aby w organizowanie komunikacji zastępczej w przypadku awarii tramwaju mogło włączać się MZK Pabianice. Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi stoi jednak na stanowisku, że obostrzenia wynikające z umowy zawartej pomiędzy miastem Łódź a MPK-Łódź Sp. z o.o. i właściwej uchwały Rady Miejskiej w Łodzi nie dopuszczają takiego podwykonawstwa.

Ogrzewanie w pojazdach komunikacji miejskiej należących do MPK-Łódź Sp. z o.o., zgodnie z umową o świadczenie usług publicznych zawartą między Łodzią a MPK-Łódź Sp. z o.o., włączane jest wtedy, kiedy temperatura spadnie do poziomu 0 stopni Celsjusza. 30 listopada ubiegłego roku prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz zwrócił się do dyrektora Zarządu Dróg i Transportu z prośbą o włączanie ogrzewania w temperaturze już poniżej +5 stopni. ZDiT odpowiedziało 20 grudnia, że rozważy taką możliwość, jednak musi zostać aneksowana umowa między Łodzią a MPK-Łódź Sp. z o.o. W przypadku autobusów MZK Pabianice ogrzewanie włączane jest poniżej temperatury +5 stopni Celsjusza.

 

MPK-Łódź przyjmuje skargi związane z realizacją usług pod numerem telefonu (42) 672 13 43 (w dni robocze w godz. 8.00-16.00, we wtorki do godz.18.00), można również telefonować do Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach pod numer telefonu (42) 225 46 27 (w godzinach pracy urzędu) lub pisać e-mail na adres: opiniempk@mpk.lodz.pl bądź komunikacja@um.pabianice.pl.
Komentarze do artykułu: Trudna podróż do Łodzi

Nasi internauci napisali 6 komentarzy

Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz się zalogować.

Kliknij tutaj

ceec
komentarz dodano: 2017-01-10 21:01:02
z IP: 46.112.122.*
Ogrzewania nie ma bo miasto Pabianice wynegocjowało takie warunki transportu żeby było taniej, to przykre jak władza ludzi oszukuje. W Łodzi jest ciepło w wagonach, a tu na tak długiej trasie ZERO ogrzewania i w dodatku dmuchawy włączone, które serwują zimny powiew dla pasażerów. Proponuję rządzącym przejechać się "dyliżansem" to może wynegocjują lepsze warunki dla podróżnych. Można to porównać do jazdy samochodem z otwartym oknem, a temperatura na plus wcale nie jest. Ponadto, motorniczowie nagminnie otwierają WSZYSTKIE drzwi, pomimo faktu, że istnieją przyciski na żądanie. Najgorzej jest na dużych skrzyżowaniach ze światłami, bo drzwi otwarte tyle ile trwa zmiana świateł.
Edziulka
komentarz dodano: 2017-01-10 15:55:50
z IP: 78.11.127.*
Ale w ostatnim czasie często było poniżej zera, a z grzaniem tak sobie...
RafalPAB
komentarz dodano: 2017-01-10 15:25:54
z IP: 87.206.198.*
ZLIKWIDOWAĆ tramwaj w Pabianicach ! tory oddać na złom, zrobić dwa pasy na naszej głównej ulicy. puścić linie autobusową podmiejska do IKEA i już. tylko nie ma odważnego aby to zrobić. prezydent tylko administruje ten bałagan
Siupeshlupes
komentarz dodano: 2017-01-10 14:29:23
z IP: 87.206.199.*
A Konstantynów Łódzki od marca będzie miał nowe połączenie autobusowe z Łodzią ...... ale to jest "miasteczko" a dumnym powiecie pabianickim. BRAWO nasze władze
don Vittorio
komentarz dodano: 2017-01-10 13:24:52
z IP: 31.182.78.*
Busy Polmixu olewają kursy po 20 mimo, że są w rozkładzie. Bilety już po 5zł. A w busie do Bełchatowa po 20.30 cieplutko,kierowca daje paragony (!) - co w Polmixie jeszcze mi się nie zdarzyło i bilet kosztuje 4 zł
Fruwam
komentarz dodano: 2017-01-10 11:03:13
z IP: 83.10.38.*
Bo zabezpieczyć się przed zimą nie można, skąd, jak? Lepiej się tłumaczyć że inni też mają rozwalone tory i też tramwaje stoją.
A autobus byłby lepszym wyjściem, raz że wygodniej a dwa wcale nie wolniej. Tramwaj też się wlecze tak że szkoda gadać.
ad
Nasze najnowsze video

Zawody crosstreningowe
adfacebook


reklama