ad

Na sesji Rady Miejskiej radni przyjęli nowy regulamin targowisk miejskich.

- Ma on przede wszystkim uporządkować organizację handlu na targowiskach – mówi Sławomir Wasilczuk z Zarządu Dróg Miejskich.

W nowym regulaminie znajdzie się jednak kilka zakazów. M.in. nie wolno będzie sprzedawać alkoholu, tytoniu oraz suplementów diety bez odpowiednich pozwoleń. 

Tak stanowi rozdział III regulaminu:

§ 18. Na targowisku zabrania się:

 1. reklamy, promocji i sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych

[...] 

5. sprzedaży artykułów medycznych, lekarstw, suplementów diety, itp. 

Dlaczego? Zdaniem Wasilczuka nie jest to całkowity zakaz, bo osoba mająca odpowiednie zezwolenie, może takimi artykułami handlować. Jaki to zapis? 

"Do sprzedaży na targowisku uprawnieni są przedsiębiorcy posiadający wpis do właściwego rejestru oraz osoby fizyczne, zwane dalej „użytkownikami”, zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu".

Zarząd Dróg Miejskich twierdzi, że taki przepis ma ukrócić sprzedawanie tych wyrobów "z ręki". Problem w tym, że nie ma żadnych zezwoleń, których wymagałaby sprzedaż wyrobów tytoniowych i suplementów diety. 

Takie są przepisy regulujące sprzedaż tytoniu: 

Art.  6. [Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych]

1. 14 Zabrania się udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. W punkcie detalicznym umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych).
1a. 15 W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości kupującego wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek.
2. 16 Zabrania się wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych.
3. 17 Zabrania się wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych oraz ich części w automatach.
4. Zabrania się sprzedaży papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk oraz luzem bez opakowania.
5. 18 Zabrania się wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych oraz ich części w systemie samoobsługowym, z wyjątkiem sklepów wolnocłowych.
6. 19 Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie:
1) wyroby tytoniowe i powiązane wyroby spełniające wymagania określone w ustawie oraz aktach delegowanych;
2) wyroby tytoniowe i powiązane wyroby, wobec których spełniono obowiązki sprawozdawcze i informacyjne określone w ustawie.

Samo pojęcie "suplement diety" też jest dość szerokie. Co twórcy regulaminu uznają za suplement diety? Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.