Uwaga, trujące powietrze!

Dziś jest czterokrotnie przekroczony poziom stężenia pyłu zawieszonego

utworzono: 2017-01-08 12:34:10
ostatnia modyfikacja: 2017-01-09 11:51:02
autor:

W niedzielę nad Pabianicami pojawiło się przekroczone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wysokości 1214%, czyli 607 ug/m3 (mikrogram / na metr sześcienny). Norma dopuszczalna wynosi 50ug/m3. Dziś (poniedziałek) o godzinie 11.00 odnotowano 446-procentowe stężenie.

Ocena powietrza pod kątem stężenia pyłu zawieszonego wykazuje, że w Pabianicach jego jakość nie ulega i szybko nie ulegnie poprawie. Od lat notuje się przekroczenia dopuszczalnych norm.

Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej, wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

Monitorowanie zanieczyszczenia powietrza jest możliwe dzięki aplikacji Zanieczyszczenie powietrza. Stacja pomiarowa w Pabianicach znajduje się przy ul. Konstantynowskiej.

Urząd Miejski zamierza monitorować dym z kominów, który przyczynia się do zanieczyszczania powietrza. W tym celu miasto przymierza się do zakupu drona. Bezzałogowy statek powietrzny będzie latać nad miastem i kontrolować, jaki dym wydobywa się z kominów. Obsługiwać go będą strażnicy miejscy.

- Będziemy się starali zakupić go jeszcze w styczniu. Przede wszystkim szukamy dobrego sprzętu z czujnikami, by odpowiednio kontrolować kominy – tłumaczy Tomasz Makrocki, komendant SM.

Strażnicy przez cały czas interweniują w związku z wypalaniem w piecach śmieci. Przez weekend takich zgłoszeń od mieszkańców wpłynęło osiem.
Komentarze do artykułu: Uwaga, trujące powietrze!

Nasi internauci napisali 16 komentarzy

Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz się zalogować.

Kliknij tutaj

Tomek45
komentarz dodano: 2017-01-09 21:14:21
z IP: 83.29.215.*
@prof__klos,
Zamiast kar finansowych prostszymi rozwiązaniami byłyby "na dziś":
1. zakaz produkcji i sprzedaży prymitywnych kotłów "na wszystko" (zrobili to już Czesi)
2. zakaz obrotu kiepskimi "pozagatunkami" węgla i miału (od dawna obowiązuje w UE)
3. pozyskanie dotacji z UE (im też przecież ta trucizna nie w smak, więc teoretycznie powinni to wesprzeć)
Sąsiadów próbowałem uprosić o zmianę opału, a skończyło się na awanturze i obrazą "na zawsze".
prof_klos
komentarz dodano: 2017-01-09 20:13:06
z IP: 83.22.252.*
Temat zanieczyszczenia płynącego z kominów mieszkańców miast w okresie zimowym to "ciepła" pozycja na liście rozmów.
Z jednej strony powie ktoś - "w piecach grzaliśmy od zawsze, czymże dzisiejsza toksyna różni się od toksyny sprzed dwudziestu lat? Jedynie badania mamy dokładniejsze i naukę bardziej zaawansowaną".
Należy się zastanowić co zrobić z problemem. Są w istocie dwie opcje. Pierwsza zakłada masakryczne karanie za "smrodzenie" - potężne kary pieniężne i/lub więzienia dla przyłapanych na paleniu odpadami. W efekcie jednak rodziny biedne i tak kar by nie opłacały, bo i z czego, zatem przepis byłby nie do końca trafny, a areszty czy więzienia zapełniły by się takimi dłużnikami, którzy przecież siedząc w celi jedynie generowali by dodatkowe koszta, a do pracy społecznej tytułem spłaty grzywny siłą nikogo się nie zaciągnie.

Drugi rodzaj to swego rodzaju pomoc - dotacje dla "ekologicznych" pieców, czy filtrów, obniżka cen opału czy jakiś ogólnopolski, duży program mający na celu wymianę starych pieców na nowe. I raczej wizja dotacji, czy jakiegoś "bonusu" finansowego z tytułu posiadania "czystego" komina bardziej by zachęciła naszych rodaków, bo Polacy lubią różne "socjalne" bonusy.
Należy jednak pamiętać, że absolutnie każda sytuacja niesie za sobą drugą stronę - na takiej propagandzie zawsze ktoś zarobi. I to nieliche pieniądze.

Czy chcemy jednak oddychać świeżym, zdrowym powietrzem? Setki spalin z silników spalinowych wzbogaconych dodatkowo o trujące wyziewy kominów nie wróżą dobrej przyszłości dla naszego zdrowia. Wypadało by powalczyć z mentalnością rodzaju "co da to, że ja zadbam o "czysty" opał, skoro wszyscy sąsiedzi i tak będą wypalać tekstylia i plastiki"?
Nasza misja na następne lata - sprawić, aby nasi sąsiedzi nie palili śmieciami. I zacznijmy od siebie, chyba że już to wdrożyliśmy w życie. A pomoc dla najuboższych, którzy wypalają byle co, by się ogrzać, gdyż nie mają środków do życia leży już w gestii PAŃSTWA i odpowiednim programie promującym już nie tyle ekologię co aktywację zawodową i tworzenie licznych miejsc pracy.


Z serdecznym życzeniem czystego powietrza!
Car
komentarz dodano: 2017-01-09 19:09:01
z IP: 46.112.89.*
@Tomek45 - u konkurencji masz wyjaśnione. W ramach Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był realizowany projekt "kawka". Gmina, która pozyskała tą drogą pieniądze, współfinansowała wymianę pieców węglowych na te bardziej ekologiczne. W dniu 19 sierpnia 2016 r. Pabianice otrzymały odmowną decyzję. Fundusz zaprzestał organizacji takiej akcji. Sam Fundusz to administracja centralna, czyli podlegająca pod miłościwie nam panujący rząd.
Tomek45
komentarz dodano: 2017-01-09 12:52:23
z IP: 83.7.65.*
@ceec,
Jeśli to, co piszesz, jest prawdą, to powinni to natychmiast wziąć "pod lupę" fachowcy i nie tylko rozpropagować, ale też i promować na wszelkie sposoby.
Ja grzeję gazem i czasami dogrzewam kominkiem. Nawet dym z mojego kominka jest prawie bezbarwny w porównaniu z dymem ze starych pieców moich sąsiadów, które faszeruje się miałem kiepskiej jakości i starymi meblami zwożonymi z okolicy(sam widziałem przyczepę z takimi). Gdy zaczynają palić, to cała okolica przypomina autentyczne piekło.
pabi
komentarz dodano: 2017-01-09 09:28:13
z IP: 95.40.186.*
@neostrada nie musisz mnie obrażać bo i tak mam to gdzieś. Poza tym czytaj ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że nie wierzę w zanieczyszczenie. Jest na prawdę sporę i to niezależnie czy jest lato czy zima (po każdym sezonie wymieniam filtry z wentylacji zewnętrznej i są tak samo zapchane). Ja tylko napisałem o tym, że jakiś matoł znalazł patent na zrobienie na tym interesu. Wcale nie chodzi nikomu o zdrowie ludzi. Wywołanie paniki jest niezłym sposobem na przeforsowanie czegoś (np. zmuszanie do wymiany pieca bez wykazania, że rzeczywiście stanowi problem bo nie jest zrobiony zgonie z kategorią X) lub odwrócenie uwagi od czegoś znacznie bardziej niebezpiecznego.
ceec
komentarz dodano: 2017-01-09 06:30:59
z IP: 46.112.122.*
Powietrze to jedno - fakt, ale nikt się nim nie naje, a pracować trzeba 12h więc, póki nie ogłoszony zostanie komunikat władz, że jest zagrożenie i należy pobrać maski przeciwgazowe, mam gdzieś takie nowinki, wszak garnek trzeba czymś napełnić. Od siebie dodam, że ogrzewam prądem już któryś rok i cena za sezon grzewczy jest porównywalna a ile mniej pracy i w dodatku czysto w domu :)
Tomek45
komentarz dodano: 2017-01-08 22:40:47
z IP: 83.7.65.*
@Car,
Jakoś nie słyszałem i nie czytałem (choćby na łamach "Ż.P") o tym, że władzom miasta jakieś fundusze odgórnie obcięto.
Tomek45
komentarz dodano: 2017-01-08 22:36:13
z IP: 83.7.65.*
@pabianicecity,
Mało twórczy jest ten twój "wpis".
My tu rozprawiamy, jak przeciwdziałać wszechobecnej truciźnie, a ty tu w medyka się bawisz i piszesz NIE NA TEMAT!
neostrada
komentarz dodano: 2017-01-08 21:22:44
z IP: 83.29.184.*
pabi@, albo jesteś głupi albo zacofany, strona z której publikowane są dane ma za zadanie monitorowanie zanieczyszczenia powietrza na całym świecie i każdy ćwierćinteligent to zrozumie. Wskaźnik powyżej 300 zagraża życiu, a w tej chwili np; w Grudziądzu jest 654 w Rybniku 476, Bydgoszczy 221,...od dłuższego czasu u nas, Łodzi, Piotrkowie co ciekawe stacje nie podają danych, jakby się zawiesiła co jest na ręke naszym władzom,...dla przykładu możemy się równać z B. Hercegowiną, gdzie dwa miasta mają powyżej 300 jednostek i w Turcji gdzie jedno ma prawie 900, a drugie powyżej 300, a my na tle tych państw i tak wyglądamy makabrycznie...
Wystarczy trochę chęci, aby poszperać w sieci i znaleźć tą strone bo na tym portalu podawanie linków jest zabronione...
pabi
komentarz dodano: 2017-01-08 20:24:51
z IP: 37.7.251.*
Jak dla mnie to ta nagonka na pseudo-zanieczyszczenie ma na celu jedno - zabić polskie kopalnie i tyle. Na tą chwilę to pan Putin może sobie swój gaz włożyć do kieszeni i podpalić, ale jak by zabronić palić węglem i drewnem to zacznie się w związku z błękitnym paliwem robić problem (przynajmniej dla części mieszkańców). A przy okazji zarobi segment producentów pseudo-ekologicznych pieców.
Jeżeli nawet pojawią się tzw. paliwa ekologiczne to skończy się tak jak ze smołą. Powstały preparaty na bazie smoły o byle jakiej jakości, o wiele droższe i bardziej niebezpieczne dla środowiska, ale liczy się tylko trzepanie kasy na około.

I słowo do redakcji: jak już robicie zdjęcia to róbcie je rano na początku sezonu grzewczego z obiektywem skierowanym na kominy kotłowni miejskich. Pewnego dnia leciał taki syf, że te dymki ze zdjęcia to pikuś.

Zostają też smrodzące graty ściągnięte od eko-sąsiadów.

Osobiście nie bardzo wierzę w to, że powodem wygenerowania zanieczyszczenia są głównie odpowiedzialne piece grzewcze (oczywiście pomijam palenie śmieci co uważam za skandal - z tym że jak ćwierć-mózgom z SM nie pokazać palcem to sami się nie ruszą). Poza tym niepokojące jest to, że przez kilkadziesiąt lat rządy miały w d...ie zdrowie obywateli (patrz stan szpitali) a teraz nagle tacy opiekuńczy się porobili? Absurd!
siergiejska
komentarz dodano: 2017-01-08 19:46:55
z IP: 83.5.42.*
Dziś wyjątkowo śmierdzi w całym mieście :( A jeszcze kilka dni temu tylko na peryferiach miasta
neostrada
komentarz dodano: 2017-01-08 18:33:29
z IP: 83.29.184.*
Jedyna nadzieja to że dane zostały wzięte z ul. Konstantynowskiej, a z tej okolicy każde mieszkanie to prawie węgiel,...
neostrada
komentarz dodano: 2017-01-08 18:27:49
z IP: 83.29.184.*
Odwiedziłem tę strone i o zgrozo włosy dęba mi staneły, bo Pabianice są w czołówce z wynikiem 178!!!, wartość powietrza podzielona jest na 6 grup do 50 dobra,do 100 średnia, do 150 niezdrowa dla osób wrażliwych, do 200 niezdrowa w której niestety jesteśmy i to w górnej połówce, potem jest już do 250 bardzo niezdrowa do której mamy niedaleko , i tak np; Piotrków T. -180, Konin 52, Częstochowa 82, Płock 23, Leszno 50, Włocławek 8, czy Legnica 56....
Car
komentarz dodano: 2017-01-08 17:27:06
z IP: 46.112.89.*
Gdyby centralne władze nie obcięły kasy na projekt poprzedniego rządu PO-PSL wspierającego wymianę pieców węglowych na ekologiczniejsze, to byłoby lepiej. A tak dziękujta tym, co widzą przyszłość w węglu...
pabianicecity
komentarz dodano: 2017-01-08 17:09:41
z IP: 83.29.85.*
Tomku, usiądź przed TV,weź lekarstwa i popij wodą. Będziesz czuł się lepiej. Pozdrawiam
Tomek45
komentarz dodano: 2017-01-08 13:32:21
z IP: 83.7.59.*
I cóż wynika z tego wszystkiego?
Czy już doleciał do prezydenta Mackiewicza ten oczekiwany dron do badania substancji wylatujących z pabianickich kominów?
Kiedy miasto wzorem Krakowa weźmie się na poważnie za ten problem i chociaż rozpocznie jakieś działania?
Jesienią było słychać o akcji dofinansowania wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne.
Czy słychać coś w tym temacie???
Same pytania, a odpowiedzi (jak zwykle) - brak.
ad
Nasze najnowsze video

Olimpiada przedszkolaków
adfacebook