Najważniejszym elementem tego niecodziennego spotkania były wartości i wzory postępowania funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej w odniesieniu do dzisiejszych czasów i pełnienia służby wedle roty ślubowania oraz zasad etyki zawodowej policjanta. Dopełnieniem znaczenia etosu policyjnej służby były zainaugurowane warsztaty historyczno-patriotyczne OKM 1940, zainicjowane i prowadzone przez prezesa stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Komendy Głównej Policji oraz patronatem medialnym Policja 997.

Uroczyste spotkanie otworzył komendant powiatowy policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus. W swoim wystąpieniu wskazywał na wzmocnienie znaczenia etosu policyjnej służby, jak również na podniesienie poziomu wiedzy na temat historii Policji oraz jej roli w kształtowaniu pozytywnego wizerunku formacji. Stąd też pierwsza część uroczystości poświęcona była doskonaleniu etosu zawodowego pabianickich policjantów. Najważniejszym elementem były warsztaty patriotyczno-historyczne wskazujące służbę i martyrologię policjantów II RP. W drugiej części przedstawiona została również ważna kwestia związana ze znaczeniem sztandaru - chorągwi w życiu narodu, w życiu policjanta.

Komendant w swoim wystąpieniu podkreślał, że etos zawodu policjanta – dawniej i dziś, jest swoistym drogowskazem w ciężkiej, zaszczytnej i odpowiedzialnej służbie. Czternaście przykazań, jakie obowiązywały przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej, a w szczególności piąte ,,Pomóż temu, kto Twej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkimi tak, jak byś chciał, by się z Tobą obchodzono”, uświadamiają wszystkim, że codzienna służba wypełniona profesjonalizmem, empatią i niesieniem pomocy bliźniemu jest służbą drugiemu człowiekowi. Funkcjonariusze przez swoje działania stanowią w oczach obywateli obraz państwa. Dlatego powinni być wzorem i przykładem do naśladowania. Niewątpliwie taki wzór stanowili funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej. – Na tym obrazie, wizerunku policjanta II RP, powinniśmy budować nasz etos policyjny. To my pabianiccy policjanci powinniśmy mieć świadomość przynależności i wyjątkowości tej zawodowej grupy. Czy pragniemy budować wysokie morale  i wysoki status społeczny? Policyjny mundur powinien być powodem do dumy. Stworzenie takiego etosu służby jest trudne i jako proces może trwać lata. Wymaga to od nas policjantów wiele pracy. To my powinniśmy dbać o zasady moralne, praworządność działań, czynów, zachowań tak w służbie jak i w życiu prywatnym – mówił insp. Cezary Petrus. W ciepłych słowach zwrócił się również do swoich podwładnych. - Pamiętajcie, jesteście ważni. Jako wasz komendant jestem dumny, że wy funkcjonariusze i pracownicy Policji, pomimo wielu przeciwności i wyrzeczeń, kosztem często życia rodzinnego, codziennie  jesteście  gotowi profesjonalnie pracować i nieść pomoc potrzebującym, niezwłocznie reagujecie na ludzką krzywdę, stawiając czoła przestępcom, niejednokrotnie ryzykując swoim życiem  i zdrowiem, gotowi, dochowując roty ślubowania -  złożyć na ołtarzu Ojczyzny tę największą ofiarę.

Współczesna Policja czerpie z tradycji II RP. Obecny zbiór etyki zawodowej policjanta ujęty został w Zarządzeniu nr 805 Komendanta Głównego Policji z 31 grudnia 2003 roku. Złożony z 24 paragrafów dotyczy czterech obszarów tematycznych: zachowania policjanta w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami prawnymi i moralnymi; wskazanie postaw, jakie ma prezentować wobec osób, z którymi ma kontakt; określenie dyspozycji moralnych odnoszące się do przełożonych oraz wewnętrzne relacje między policjantami.

Swoistym wstępem do wystąpienia poświęconego funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP, ofiarom Zbrodni Katyńskiej była przepiękna, nostalgiczna Pieśń z Ostaszkowa. Słowa pieśni nieznanego autora, jeńca obozu w Ostaszkowie  ,,Na wyspie Iłowej, wśród lasów i wód, spędzamy dni szare niewoli, a z nami przebywa tęsknota i ból, ten ciągły towarzysz niedoli”  zainaugurowały program edukacyjno-historyczny OKM 1940 pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz patronatem medialnym Policja 997. Inicjatorem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia i zarazem prelegentem był prezes stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski.  OKM – to Ostaszków, Kalinin, Miednoje - trzy miejsca wiążące się nierozerwalnie z etosem służby funkcjonariuszy PP. - Ponad 8 tys. funkcjonariuszy PP zgładzonych zostało strzałem w tył głowy przez sowieckich oprawców z NKWD. To co 4 policjant II RP jest ofiarą Zbrodni Katyńskiej. Misją rodzin policjantów Policji Państwowej II RP jest przywracanie prawdy oraz kultywowanie tradycji zawartej w sentencji ,,Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówił Jarosław Olbrychowski. Prezes stowarzyszenia swoje wystąpienie poświęcił  funkcjonariuszom Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego jako ofiarom Zbrodni Katyńskiej.  Przedstawił niepublikowane nigdzie zdjęcia przedwojennej Polski, II RP w aspekcie policji państwowej, a także na bazie swoich prac naukowych pokazał twarze czterech sowietów, ludobójców, którzy strzelali w potylicę policjantom Policji Państwowej w Kalininie, Twerze. Wspomniał on w swoim przemówieniu o rodzinach policyjnych, które walczyły o ujawnienie prawdy o swoich bliskich, o represjach wobec nich, a także o ich tragicznych losach. Na zakończenie swojego wystąpienia wręczył Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi insp. Andrzejowi Łapińskiemu, dyrektorowi Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji kom. Krzysztofowi Musielakowi oraz Komendantowi Powiatowemu Policji w Pabianicach insp. Cezaremu Petrusowi certyfikaty potwierdzające uzyskanie tytułu ambasadora OKM 1940.

Funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście otrzymali od stowarzyszenia pamiątkowe tabliczki OKM 1940 oraz poświęconą ziemię z  dołów śmierci Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.  Twarze znajdujące się na przedniej stronie grafiki to funkcjonariusze Policji Państwowej II RP z II Okręgu Łódzkiego.

Następnie głos zabrał Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji kom. Krzysztof Musielak. W swoim wystąpieniu przybliżył aspekty związane z upowszechnianiem historii i tradycji Policji, budowaniem tożsamości formacji i etosu służby.

Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński  również w swoim wystąpieniu odniósł się do historii, tradycji, etosu munduru policyjnego. – Jestem niezwykle dumny, że mam przyjemność uczestniczyć w dzisiejszych warsztatach, tym bardziej, że temat warsztatów jest niezwykle bliski memu sercu. Zawód policjanta to dla mnie służba. Pojęcie służby należy zrozumieć, bo jego treść ulega zatarciu i często identyfikowana jest ze zwykłą pracą urzędniczą. Stąd też tak  potrzebna jest nam historia, tradycja, etos naszego munduru  – mówił komendant wojewódzki. 

Warsztatom towarzyszyła  wystawa ,,Ofiary zbrodni katyńskiej z Pabianic” udostępniona ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic. Część pierwszą innowacyjnych warsztatów adresowanych do funkcjonariuszy i pracowników pabianickiej Policji zamknęła przepiękna, wymowna w słowa pieśń ,,Modlitwa Obozowa”.

Druga część spotkania poświęcona była znaczeniu i historii sztandaru - chorągwi w życiu narodu. Sztandar łączy się z takimi ideami jak suwerenność, solidarność, honor, wiara, odpowiedzialność. Te uniwersalne wartości, które odgrywają kluczową rolę w życiu narodu i niewątpliwie łączą się z etosem zawodu policjanta przybliżył Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Pabianicach nadkom. Sławomir Kłos. – Sztandar jest szczególnym symbolem  tradycji, wierności narodu, godności i dobrego imienia służby – mówił między innymi zastępca naczelnika.

Następnie policjanci wchodzący w skład pocztu sztandarowego sierż. szt. Paweł Buder oraz sierż. Damian Jakiel przypomnieli historię związaną z ufundowaniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Reprezentowanie jednostki w poczcie sztandarowym na uroczystościach państwowych, policyjnych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych jest dla policjantów ogromnym wyróżnieniem i ma pozytywny wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji.

Stąd też znaczącym elementem warsztatów było uhonorowanie przez komendanta powiatowego policji w Pabianicach insp. Cezarego Petrusa w obecności bezpośrednich przełożonych oraz przedstawicieli władz samorządowych 8 funkcjonariuszy wzorowo wypełniających swoje obowiązki służbowe i wykazujących się postawą stanowiącą wzór do naśladowania dla innych policjantów. To 5 funkcjonariuszy stanowiących skład pocztu sztandarowego : sierż. szt. Paweł Buder, sierż. szt. Rafał Lichnowski, sierż. szt. Przemysław Galuś, sierż. Damian Jakiel oraz mł. asp. Tomasz Lewandowski, jak również 3 policjantów z konstantynowskiego komisariatu. Ci ostatni, kilka dni wcześniej poprzez swoją dociekliwość i zaangażowanie uratowali życie pokłutej nożem kobiecie. Gratulacje i podziękowania odebrali: mł. asp. Gabriela Jabłońska, asp. Magda Szczygielska oraz st. sierż. Łukasz Stępień.

Szef pabianickiej policji złożył również gratulacje i podziękowania sierż. szt. Marcie Fałek za zdobycie wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie literackim  na esej ,,Służba jest dla mnie…” - Ten esej powinien być swoistym drogowskazem dla młodych policjantów – mówił insp. Cezary Petrus. Fragmenty literackiej pracy odczytał st. sierż. Adrian Sowa. Wyróżniony esej pabianickiej policjantki zostanie opublikowany na łamach miesięcznika Policja 997.

Dzisiejsza uroczysta zbiórka wpisuje się w trwający już od dłuższego czasu proces wskazywania etosu, etyki, wartości, wizerunku policjanta. Te innowacyjne warsztaty pod kierunkiem prezesa stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego bezpośrednio są związane z konferencją, mającą miejsce 21 czerwca br. o Zbrodni Katyńskiej i z pewnością będą kontynuowane dla szerszego grona pabianickich funkcjonariuszy. Jest to również kolejne, wyjątkowe wydarzenie w życiu pabianickiej Polcji z udziałem tylu znamienitych gości i samorządowych partnerów. Dewiza komendanta powiatowego insp. Cezarego Petrusa, że ,,bezpieczeństwo to nasza wpólna sprawa"  ponownie została zrealizowana w praktyce.

Źródło: pabianice.policja.gov.pl