Odliczamy czas do otwarcia parku im. Słowackiego, które odbędzie się 9 maja w samo południe. Po rewitalizacji liczący 114 lat park zmienił się nie do poznania. Zapowiada się pełen atrakcji dzień, zakończony koncertem i pokazem fajerwerków.

O godz. 12.00 prezydent Grzegorz Mackiewicz uroczyście zaprosi pabianiczan na spacer po parku. Podczas występów muzycznych zabrzmi jazz, blues i muzyka poważna. Będzie miejsce zabaw dla dzieci. Także rozgrywki w duże szachy i bule. Pabianicki park z 1901 roku jest jednym z najstarszych w województwie, stąd nawiązanie do klimatu z początku ubiegłego wieku, w który wprowadzą kataryniarz, gazeciarz i statyści w strojach sprzed lat.

Na otwarcie ukaże się okolicznościowa gazeta z archiwalnym zdjęciami, którą można zabrać na pamiątkę. Do parku dowiezie pabianiczan zabytkowy tramwaj Sanok z 1928 roku - od godz. 11.00 do 17.00 nie trzeba będzie kasować biletu. W parku stanie 26 tablic z ciekawostkami z jego historii. Dodatkowo od godz. 13.00 do 17.00 przewodnik z muzeum miasta urozmaici spacer opowieściami. Park nad Dobrzynką będzie otwarty do godz. 22.00. Po zmierzchu warto obejrzeć nową, podświetloną fontannę. Około godz. 18.00 zabawa przeniesie się nieopodal, na ul. Lipową, gdzie stanie scena na występy muzyczne. Zagra Blue Haze, a na finał o godz. 20.00 saksofonista i kompozytor Grzech Piotrowski.

- 9 maja zapraszamy mieszkańców, żeby przyszli całymi rodzinami spędzić popołudnie w parku, a potem po drugiej stronie Zamkowej obejrzeli koncert i pokaz fajerwerków – mówi wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

W parku zrobiono nowe nasadzenia zieleni, alejki w innym układzie, remont schodów i mostu na Dobrzynce, nową fontannę, plac do gier, powiększony plac zabaw. Park jest oświetlony, z woli mieszkańców ogrodzony, monitorowany. Rewitalizacja kosztowała ok. 3 mln złotych. Większość pieniędzy (1,9 mln zł) pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z programu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego”. Z szansy skorzystało osiem parków w województwie łódzkim. Resztę pieniędzy dołożyło Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami Pabianic i Urząd Miejski.
 
Park miejski przy Zamku powstał w roku 1901 na terenie, który rok wcześniej magistrat przejął w drodze zamiany od gminy ewangelickiej. W 1918 nazwano go parkiem im. Juliusza Słowackiego, urządzony był w stylu ogrodów angielskich. W 1931 poszerzono o część na prawym brzegu Dobrzynki, zrobioną w stylu francuskim, z ozdobną fontanną. W czasie wojny Pastor Zimmer Park był tylko dla Niemców. Przez prawie pół wieku o park dbał i mieszkał na jego terenie ogrodnik miejski Zygmunt Rudnicki - do swojej śmierci w 1968 r. W latach 50. charakterystyczna dla parku stała się drewniana muszla koncertowa, dopóki nie spłonęła. Gruntowną modernizację park im. Słowackiego przeszedł na początku lat 70. (na podstawie: Aneta Adamczyk, Pabianice. Przewodnik po historii i współczesności miasta).