Fundacja Aflofarm rusza z ogólnopolską kampanią społeczną „Nie spal się na starcie”.  Ambasadorami kampanii są: Siostry ADiHD – prezenterki 4Fun.tv, właścicielki marki Fit and Jump, Izabella Krzan – Miss Polonia, Jan Dratwicki – Mister Polski, Maciej „Gleba” Florek – juror You Can Dance, tancerz i choreograf. 
 
Niepalący gimnazjaliści i młodsi będą mogli wygrać 10.000 zł w konkursie. Żeby wiedzieć o co w tym biega, trzeba obejrzeć film i... dokręcić ciąg dalszy.
 
 
- Głównym celem kampanii jest promowanie postaw antynikotynowych wśród młodzieży w wieku 12-16 lat, a zwłaszcza walka z sięganiem po pierwszego papierosa – informuje Maciej Bartosik z Aflofarmu.
Patronat nad akcją objął m.in. Minister Edukacji Narodowej.
 
Aż 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. To dane szacunkowe Światowej Organizacji Zdrowia. Jak wynika z raportu WHO, blisko połowa nastolatków w Polsce w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia. Eksperci biją na alarm, by im wcześniej sięgasz po papierosa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz nałogowym palaczem.
 
Ekspertem medycznym jest Adam Fronczak, kierownik ZZP Warszawskiego Uniwersytetu. Fundacja zdecydowała się na realizację kampanii antynikotynowej „Nie spal się na starcie”, skierowanej do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum w całej Polsce. Kampania promuje zdrowy tryb życia bez uzależnienia od papierosów, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na rozwój, zdrowie i życie młodych ludzi. Kampania będzie realizowana za pomocą spotów telewizyjnych i radiowych, filmu edukacyjnego skierowanego do młodych widzów, strony internetowej oraz mediów społecznościowych, m.in. Facebooka. Fundacja przygotowała także spot promocyjny kampanii, który emitowany będzie w telewizji od połowy stycznia. Patronat honorowy nad kampanią objął Minister Edukacji Narodowej, Instytut Zdrowia Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego i Higieny.
 
Film nakręcony na potrzeby kampanii „Nie spal się na starcie” ukazuje problemy, z jakimi muszą borykać się palacze, tj.: utrata zdrowia, zła kondycja, widoczne zmiany skóry, straty finansowe czy negatywny wpływ na otoczenie. 
 
- Film wraz z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi zostanie rozesłany do szkół w Polsce tak, aby wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych mogły zobaczyć film i wziąć udział w lekcji o szkodliwości sięgania po pierwszego papierosa – tłumaczy rzecznik. - Ponadto, w ramach kampanii młodzież będzie mogła wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie 10 tysięcy złotych.
 
Zadaniem konkursowym będzie dokręcenie do filmu dodatkowej, autorskiej części, poruszającej problem związany z paleniem papierosów. Szczegóły konkursu będą dostępne na stronie: niespalsienastarcie.pl.