Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu walki ze smogiem. 

- Rok temu ten problem bardzo dotkliwie dał się odczuć - mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. 

Uchwała, którą przyjął sejmik województwa, nakłada obowiązki na samorząd, ale też na przedsiębiorców i osoby fizyczne. Dlatego w obecnym sezonie grzewczym surowo będzie karane wypalanie śmieci. W ubiegłym roku w naszym mieście pabianiczanie zgłosili 362 przypadki, w których podejrzewali wypalanie odpadów. Blisko połowa z nich się potwierdziła. Do tej pory jednak strażnicy raczej pouczali i informowali mieszkańców, czym wolno palić w piecu, a czym nie. Teraz ma się to zmienić. Za palenie śmieciami posypią się mandaty. 

- Zobligowałem strażników miejskich do bardziej rygorystycznej walki z tym problemem - dodaje prezydent. 

Aby strażnicy mogli działać w tym temacie skutecznie, zwiększy się liczba patroli. Zamiast 4 strażników uprawnionych do kontroli, jest już ich 10. 

W ubiegłym tygodniu już 2 razy strażnicy ukarali osoby, które paliły w piecu ścinkami krawieckimi. 

Obostrzenia dotkną też tych, którzy palą miałem. Całkowity zakaz stosowania tego opału oraz mieszanek zawierających węgiel brunatny będą obowiązywały już od maja 2018 roku. Za korzystanie z tego opału strażnicy mogą nałożyć mandaty (od 20 do 500 zł) lub skierować sprawę do sądu. Tam kara może sięgnąć już 5.000 zł. 

- W uchwale jest określona ziarnistość i parametry paliwa, którego stosowanie będzie zabronione – wyjaśnia Agnieszka Pietrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. - Będzie to dotyczyło wszystkich instalacji, także miejskiej ciepłowni.  

Kolejnym działaniem, które ma polepszyć jakość naszego powietrza, będzie wycofanie z użytku najbardziej nieekologicznych źródeł ciepła (tzw. piece "kopciuchy"). 

- Przygotowane zostaną ramy czasowe, do kiedy właściciele będą musieli zaprzestać ich użytkowania. Oczywiście będzie potrzebne wsparcie finansowe dla takich osób - mówi Agnieszka Pietrowska. 

Miasto już teraz prowadzi termomodernizację szkół, która ma ograniczyć zużycie ciepła w budynkach, a w przyszłym roku wymieni autobusy komunikacji miejskiej na ekologiczne, hybrydowe pojazdy. 

A co z budynkami komunalnymi? Te, w których piece będą wymagały wymiany, będą wymienione na takie, które spełniają normę ekologiczną 5. Także w nowych lokalach będą instalowane ekologiczne piece. 

- Proszę wszystkich, którzy chcą inwestować w ogrzewanie i będą dokonywać zmian w instalacji, by przeczytali tę uchwałę - apeluje prezydent. 

Smog Pabianice