ad

W tym celu przystąpiły do realizacji projektu edukacyjnego „Zioła z łąk, pól i ogrodów”.

Jednym z zaplanowanych zadań była wycieczka do apteki. Tam dzieci poznały pracę pań farmaceutek od zaplecza. Zobaczyły m.in. magazyn, czyli miejsce, gdzie przechowuje się lecznicze produkty. Wśród nich były też zioła, takie jak: szałwia, pokrzywa, bratek, skrzyp i wiele innych. Pani farmaceutka pokazała maluchom nietypową lodówkę, w której przechowuje się określone lekarstwa. Przedszkolaki przyglądały się półkom i szufladom zapełnionym niezliczoną ilością specyfików. Dziwiły się, jak panie farmaceutki mogą odnaleźć wśród tak wielkiej różnorodności właściwy lek. Obejrzały również proces wydawania leków - od recepty czy zamówienia klienta do wydania rachunku. Z zaskoczeniem przyjęły informację, że w aptece można kupić kosmetyki.

Później „Krasnoludki” przeniosły się do ogrodu przedszkolnego, gdzie z zapałem przekopywały ziemię, aby wsadzić miętę i melisę.

Kolejnym etapem w zdobywaniu przyrodniczej wiedzy były odwiedziny u braci bonifratrów. Celem wycieczki było zgłębienie wiedzy na temat ziół. Obejrzały magazyny, w których przechowywane są te dary natury. W olbrzymich torbach znajdowały się m.in.: mięta, rumianek, szałwia, porost, rdest. Dzieci obejrzały też gotowe mieszanki oraz miejsce, gdzie są pakowane. Mogły zobaczyć i sprawdzić, jak wygląda i pachnie suszona pokrzywa, tymianek czy czosnek niedźwiedzi. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie groty solnej, która także ma znaczenie zdrowotne.

Te wszystkie działania odbyły się pod kierunkiem nauczycielek Doroty Koziary i Pauliny Rubajczyk.