Bajki dzieciakom czytała m.in. wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek. W jej wykonaniu uczniowie wysłuchali „Piegowatych opowiadań” Renaty Piątkowskiej oraz „Mikołajka i innych chłopaków” Sempégo i Goscinny’ego. Później zadawali pani prezydent pytania – nie tylko o jej służbowe obowiązki, ale chcieli się też dowiedzieć, do jakiej szkoły chodziła i czy często odwiedza dzieci.

Uczniowie spotkali się również wyjątkowym gościem – Bogumiłą Matusiak. Najbardziej utytułowana polska kolarka szosowa, mająca na swym koncie ponad 150 wygranych wyścigów w kraju i za granicą oraz 25 tytułów mistrza Polski, przeczytała dzieciakom rozdział „Rower” z książki „Mikołajek” Goscinny’ego i Sempégo.

Zabawne przygody tytułowego bohatera nastroiły wszystkich do dyskusji. Dzieci dowiedziały się sporo o tym, jak to jest być zawodowym kolarzem i startować w dużych wyścigach. Pani Bogusia przyniosła ze sobą swoje medale i koszulki, a także rower. Zaprezentowała również zdjęcia i filmy z ważnych zawodów.

W bibliotece gościł również zegarmistrz - Zbigniew Raszewski. Grupy z Przedszkola Miejskiego nr 2 i nr 11 wysłuchały czytanych przez niego książek, dzięki którym poznały kilka ciekawostek o początkach odmierzania czasu i o pierwszych zegarach. Dzięki temu, że pan zegarmistrz przyniósł ze sobą wiele różnych zegarków, ich części oraz narzędzi, dzieci poznały tajemniczy świat zegarów. Przedszkolaki mogły naciągnąć łańcuch wspaniałego, drewnianego zegara z kukułką i kukać jego mechanizmem. Nakręcały duży zegar kluczem i liczyły, którą godzinę wskazują jego uderzenia. Dzwoniły różnego rodzaju budziki – głośne i ciche, małe i wielkie. Zegarmistrz pokazał też, jak zwinąć wielką sprężynę w małe kółeczko. Odbył się nawet quiz – trzeba było, w stosie różnych wskazówek z zegarów, odnaleźć pary. Najtrudniejsze dla dzieci okazało się zrobienie dziurki w pasku małego zegarka ręcznego - a panu poszło tak łatwo.

- Serdecznie dziękujemy panu zegarmistrzowi za to pouczające spotkanie przy książce – podsumowała bibliotekarka.