ad

Oferta dla gimnazjalistów już jest szeroka. Do wyboru będzie jest kilka nowych zawodów. Z oferty nie zniknęły też stare kierunki, które cieszą się popularnością.

Najwięcej nowości w ofercie ma Zespół Szkół nr 3. Ma tutaj powstać kierunek kształcący techników obsługi turystycznej.

- Po ukończeniu tej szkoły można pracować w biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach informacji turystycznej, w wydziałach urzędów zajmujących się promocją – wylicza Hanna Grącka, dyrektor Zespołu Szkół nr 3.

Inna nowość to technik organizacji reklamy. Zapotrzebowanie na dobrych copywriterów, czyli kreatywnych ludzi tworzących hasła reklamowe i wizerunek firmy, jest spore. Działy reklamy mają wszystkie większe firmy.

Z nowości powraca w Zespole Szkół nr 2 będzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ostatnio modne jest pozyskiwanie energii np. przy pomocy wiatru czy promieniowania słonecznego.

- Zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie powinno być coraz większe. Oferujemy kierunki patrząc wprzód o przynajmniej pięć lat – mówi Henryk Kucharski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

Nie ma nowych propozycji w ofercie Zespołu Szkół nr 1. Szkoła nadal będzie kształcić mechaników, mechatroników i budowlańców.

 
Tak dla zawodówki!

Rynek pracy potrzebuje fachowców. Tych najlepiej kształcą szkoły zawodowe. Dlaczego? Uczniowie tych szkół mają więcej praktyki niż teorii. Dzięki temu są lepiej przygotowani.

- Zawodówki nie cieszą się jednak popularnością. To błąd – twierdzi Hanna Grącka. - Od wielu lat nie ma chętnych na kierunki związane z krawiectwem, a oferty pracy dla nich są. Nie ma jednak sensu ogłaszać naboru. Wielokrotnie próbowaliśmy i nic z tego nie wyszło. Takich przykładów można podać więcej.

W tym roku w ZS 3 ma powstać zawodowa szkoła kształcąca fotografików i kosmetyczki. To czy powstanie zależy od gimnazjalistów.

Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół nr 2. Tutaj oferta kierunków dla szkolnictwa zawodowego jest bardzo szeroka. Szkoła jest gotowa kształcić m.in. wędliniarzy, kucharzy, elektryków i operatorów przemysłu chemicznego.

- Jesteśmy dogadani ze sklepami „Pamso”. Uczniowie będą tam mieli praktyki, a potem część z nich na pewno będzie zatrudniona – dodaje Kucharski.

Najwięcej chętnych do zawodówek jest co roku w „Mechaniku”. W poprzednim naborze utworzono tutaj dwie klasy pierwsze.

- Chłopcy mogą się kształcić jako mechanicy samochodowi, blacharze, ale też w kierunkach budowlanych. Jest też cukiernik i mechatronik. Dziewczęta najczęściej wybierają klasę fryzjerską – informuje Paweł Szałecki, dyrektor ZS nr 1.

Zespół Szkół Specjalnych nr 5  kształci młodzież w kierunku zawodowym  - krawiec i w innych kierunkach zawodowych.
 - Posiadamy bardzo dobrze wyposażoną w nowoczesny park maszynowy pracownię szkolną - informuje Tomasz Gajda. - Zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się na terenie szkoły w pracowni krawieckiej.

W ofercie pabianickich szkół pozostanie ubiegłoroczna nowość, czyli liceum kształcące w zawodzie: policjant, strażak i wojskowy. Taka klasa jest w Zespole Szkół nr 2. W „trójce” największą popularnością cieszą się zawody: logistyk i hotelarz. W Zespole Szkół nr 1 królują klasy mechatroniczne i mechaniczne.

W szkołach ponadgimnazjalnych od kilku lat z powodzeniem działają licea ogólnokształcące dla dorosłych.

Uczniowie mogą się logować do 30 kwietnia. Swoją decyzję będą mogli zmienić jeszcze 22 i 23 czerwca.