Obejrzeli wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

- Pamiątki pozostałe po marszałku wywarły na nas ogromne wrażenie – mówi Aleksandra Świercz z kl. IV. - Najbardziej spodobał mi się gabinet, w którym Piłsudski przyjmował interesantów.

Byli też w Muzeum Czar PRL-u, ulokowanym w dawnej fabryce Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. Mieli okazję zobaczyć m.in. pralkę „Franię” i odkurzacz „Alfa K2”. W siedzibie Sejmu i Senatu RP widzieli m.in. salę posiedzeń Sejmu.

- Był to najbardziej oczekiwany przez uczniów punkt wycieczki – mówi Małgorzata Łacwik, nauczycielka języka polskiego w ZS 3. - Młodzież chętnie zadawała pytania przewodnikowi. To była bardzo ciekawa lekcja wychowania obywatelskiego.

W Muzeum Powstania Warszawskiego wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Sztuka w czasach hekatomby”. Na zajęciach dowiedzieli się, że w 1944 roku kwitło życie kulturalne, powstawały prace literackie, plastyczne, fotograficzne. Poznali powstańczą twórczość artystyczną, a także najważniejsze powojenne dzieła sztuki nawiązujące do powstania. Uczniowie pojechali na wycieczkę pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Łacwik, Marioli Morawskiej i Marioli Lach. Wycieczkę zorganizowało biuro senatora RP Macieja Łuczaka.