ad

Wielki finał miał miejsce w minioną sobotę w pałacu w Walewicach. Tegoroczne zmagania upłynęły po hasłem „Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”. 

- Nieprzypadkowo spotykamy się w tym niezwykłym miejscu – powiedział Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP, honorowy patron Festiwalu. – To tutaj znajdowała się rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 r. urodziła Napoleonowi syna.

Rywalizacja w tym roku była wyjątkowa za sprawą patronatu Ambasady Francji w Polsce. Placówkę dyplomatyczną reprezentował podczas wielkiego finału pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.

- To naprawdę wyjątkowe, że w polskim hymnie zawarte jest nazwisko Bonaparte – powiedział pułkownik. – Nasze kraje łączą szczególne relacje, warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem europejskim, z którym Francja nigdy nie była w stanie wojny.

Zmagania tradycyjnie składały się z dwóch etapów: najpierw trzeba było przygotować pracę literacką (szkoły ponadgimnazjalne) lub prezentację multimedialną (gimnazja), a następnie najlepsi podczas finału rywalizowali w turnieju wiedzy.

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych wśród elitarnej grupy czternastu uczniów z dwóch województw znalazły się aż dwie reprezentantki powiatu pabianickiego: Joanna Malinowska (I LO) i Miłosława Sysio (ZS nr 2). Turniej zakończył się sukcesem tej pierwszej, która uplasowała się na podium w Łódzkiem. To nie pierwszy sukces Asi, która świętowała już triumfy w tym Festiwalu jako gimnazjalistka.

Zwycięzcą turnieju została Małgorzata Parzniewska z LZK we Włocławku, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Francji.

W rywalizacji gimnazjów przepustkę do Strasburga wygrał Konrad Sarnowski z Samorządowego Zespołu Placówek Oświatowych w Chodczu.

W kategorii prac gimnazjalnych wicemistrzostwo województwa łódzkiego wywalczyła Milena Swędrak z Gimnazjum nr 3 w Pabianicach.

Dodatkową atrakcją dla uczestników finału był pokaz strojów z epoki grupy rekonstrukcyjnej Tomasza Fijałkowskiego, zwiedzanie miejscowego kompleksu i krótki wykład historyczny autorstwa Zbigniewa Zagajewskiego.

Honorowy patronat nad 3. Edycją Festiwalu Historycznego sprawowało Kuratorium Oświaty w Łodzi, a organizatorem było Stowarzyszenie „Tradycja i Pamięć”. Kolejna, czwarta już edycja wystartuje jesienią.