Do wyboru mamy: świerki, jodły, cyprysy, tuje, jałowce, cyprysiki czy cisy. Którymi z tych drzew iglastych i krzewów  najlepiej udekorować ogródek czy działkę? Wszystko zależy od tego, co nam się podoba i ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację.  

Rzeźby z cisu

Cis, występujący w przyrodzie jako krzew lub drzewo, doskonale nadaje się do stworzenia żywopłotu lub ogrodowej rzeźby.Ta wiecznie zielona i długowieczna (bo rośnie nawet 1.000 lat) roślina wykorzystywana jest nie tylko jako piękny ozdobnik, ale ma również właściwości lecznicze i dostarcza wartościowego drewna.

W formie drzewa cis osiąga wysokość do 15 metrów, jako krzew ma 3-4 metry. Gdzie i kiedy go posadzić? O każdej porze roku z wyjątkiem zimy, najlepiej w zacienionym miejscu. Najbardziej wymagające są młode cisy ze względu na swą stosunkowo małą odporność na niskie lub wysokie temperatury i rozmaite choroby. Później pielęgnacja tego drzewa iglastego nie nastręcza już trudności. Wystarczy przycięcie raz w roku. Więcej informacji o cisach można znaleźć tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/cis-_t/

Jałowce nie takie pospolite

Jałowiec - ten zawsze zielony krzew (rzadziej niskie drzewo) jest w Polsce gatunkiem bardzo rozpowszechnionym. Rośnie na różnych podłożach – od bagien, przez trawy i lasy, po tereny skaliste.

Jałowce wykorzystuje się jako rośliny lecznice (mają m.in. właściwości moczopędne), są jadalne (przyprawa) oraz pozyskuje się z nich olej i barwniki. Często jałowiec występuje też jako krzew ozdobny: https://fajnyogrod.pl/porady/jalowce-_t/

Jałowce należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Gdzie? Najlepiej w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, w suchej i piaszczysto-ilastej glebie. W czasie intensywnego wzrostu trzeba je często i obficie podlewać oraz nawozić. Dorosłe okazy wymagają przycinania.

Wiecznie zielony cyprys

Pochodzący z Kalifornii cyprys, występujący jako drzewo lub krzew, jest tak rozpowszechniony na całym świecie, że stał się symbolem… żałoby i cierpienia.

Hodowla cyprysów stanowi wyzwanie nawet dla zaprawionych ogrodników. Powód? Cyprysy są wymagające – nie lubią zimna, dlatego jesienią i zimą dobrze jest schować donicę z tym iglakiem w cieplejsze miejsce. Jak jeszcze można o nie zadbać, przeczytacie tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/cyprys-odmiany-uprawa-i-pielęgnacja-iglakow-poradnik-_rosliny-ogrodowe/

Na pierwszy rzut oka niemal nie do odróżnienia od cyprysów są cyprysiki. W przeciwieństwie jednak do tych pierwszych mają wyraźnie odstające od pędu i ostro zakończone łuski z woskowatym, białym wzorem na spodniej części liścia oraz bardzo kulistymi szyszkami. Ponadto, wierzchołki pędu zwykle zwieszają się na dół.

Ceniona za piękny zapach

W Polsce tuja, bo to właśnie ten iglak wydziela piękny, żywiczny zapach, sadzona jest najczęściej przy płotach. Powód? Szybko się rozrasta, dlatego tworzy naturalne ogrodzenie.

Tuja ma różnorodne kształty, jest odporna na choroby i czynniki atmosferyczne. Słowem – to idealny iglak dla początkujących ogrodników. By pięknie się rozwijał i długo żył, najlepiej zapewnić mu żyzną i świeżą ogrodową ziemię, a także odpowiednie nawożenie.

Świerk czy jodła? Wybór należy do ciebie

Oba drzewa należą do sosnowatych i są wysokie. Igliwie świerku jest kłujące, spiralnie osadzone i utrzymuje się na gałązkach nawet siedem lat. Szyszki świerku są cylindryczne, zwisające. Z kolei jodła ma igły krótkie (1-3 centymetra), a ich spód jest jaśniejszy z dwoma paskami.

Najlepszą porą roku na sadzenie jodły jest zima, kiedy ziemia jest zamarznięta. Jodła lubi miejsca osłonięte od wiatru i zacienione, bo źle znosi słońce i upały. Przez pierwsze lata po posadzeniu trzeba ją obficie podlewać.

Świerki natomiast sadzimy jesienią na podłożu piaszczysto-gliniastym, najlepiej w nasłonecznionym miejscu. Ich pielęgnacja w największym stopniu polega na przycinaniu gałązek, a im świerki są starsze – na ich częstszym nawożeniu. Zadbany świerk stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu.