Dla wielu osób regularny trening to prawdziwe wyzwanie – wysiłek fizyczny z nim związany wymaga bowiem nie tylko odpowiedniej sprawności, ale również samozaparcia. Problem ten dotyczy zwłaszcza biegania. Warto więc sobie to wszystko jakość urozmaicić.

Kilkudziesięciominutowy bieg po parku, ścieżce dla pieszych czy na chodniku wielu wydaje się nie tyle wyczerpujący, co… nudny. I trudno takie osoby przekonać do tego, że taki bieg jest idealną okazją do tego, aby przemyśleć swoje życie czy skompletować listę zakupów. To właśnie pewnego rodzaju powtarzalność biegania często zniechęca tych najmniej zdeterminowanych. Czy jest więc sposób, aby sobie z nią radzić?

Dla wielu najlepszym rozwiązaniem jest muzyka. Jest ona w stanie nie tylko ubarwić nam ten ciężki czas, ale również zachęcić do dalszego wysiłku. Oczywiście znaczenie ma również właściwy dobór playlisty, jednak jest to już kwestia indywidualnego gustu. W każdym razie, muzyka potrafi skutecznie urozmaicić bieganie. Żeby jednak tak się stało, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i nie chodzi tu o odpowiedni telefon czy odtwarzacz. Ogromne znaczenie mają tu bowiem słuchawki.

Jeżeli dobierzemy je w sposób odpowiedni, nasz trening stanie się o wiele atrakcyjniejszy. I właśnie dlatego warto dokonać ich właściwego wyboru.

Na co zwrócić uwagę?

Forum komputerowe jest pełne mniej lub bardziej przydatnych rad dotyczących wyboru odpowiednich słuchawek do biegania. Warto więc zebrać najważniejsze z nich i wskazać, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Rodzaj. Kwestia najważniejsza, związana z budową słuchawek. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie rynku, obecnie mamy trzy opcje do wyboru:

  • słuchawki „pełne” – mowa w tym miejscu o sporych rozmiarów produktach w pełni zabudowanych, wyposażonych w opaskę łączącą oba nauszniki. Ich największą zaletą jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość mechaniczna, dzięki czemu niestraszny im upadek czy lekkie uderzenia, o które podczas biegania nietrudno.

Ich problemem może być jednak pewnego rodzaju toporność. Takie słuchawki mogą okazać się bowiem niewygodne podczas biegania, zwłaszcza gdy okażą się niedopasowane do naszej głowy. W trakcie wysiłku mogą spadać z uszu bądź się przekrzywiać. Warto więc dobierać je w sposób przemyślany i po ówczesnym ich przymierzeniu.

  • słuchawki douszne – zdecydowanie mniejsze, przez co, przynajmniej teoretycznie, powinny okazać się wygodniejsze. W ich przypadku również ogromną rolę odgrywa ich właściwe dopasowanie. Tego typu słuchawki wyróżniają się bowiem odpowiednio wyprofilowanym kształtem, który powinien dopasować się do naszej małżowiny usznej. W przeciwnym wypadku będą co chwila wypadać.

  • słuchawki z zausznikiemrozwiązanie pośrednie. Tego typu produkty umieszczamy w środku ucha i dodatkowo nakładamy na jego zewnętrzną stronę, co poprawia ich stabilność i komfort użytkowania.

Materiał. Nie warto decydować się na słuchawki tanie i pochodzące od niesprawdzonych producentów. Zazwyczaj tworzone są one z niskiej jakości materiałów, które nie są odporne na wpływ takich czynników, jak pot, deszcz czy uderzenia. Decydując się na konkretny model, warto odwiedzić forum PC w poszukiwaniu opinii innych klientów. Mogą okazać się ona bardzo przydatne.

Obecność przewodu. Jak nietrudno się domyślić, do wyboru mamy dwie opcje:

  • przewodowe słuchawki do biegania w większości przypadków są tańsze i gwarantują stabilne połączenie z odtwarzaczem. Przewód może jednak przeszkadzać podczas biegania,

  • bezprzewodowe słuchawki do bieganiasą bardzo wygodne, gdyż nie krępują naszych ruchów. Warto jednak wydać na nie nieco więcej i zaopatrzyć się w model odpowiedniej jakości, który zagwarantuje nam to, że połączenie z telefonem czy innym urządzeniem nie będzie „zrywało”. Takie słuchawki trzeba też ładować.

Ekspert Techfresh.pl radzi – na rynku obecne są również słuchawki do biegania z wieloma dodatkowymi funkcjami, takimi jak pulsometr, możliwość zmiany piosenki i głosu, mikrofon czy mierzenie pokonanego dystansu.