ad

Z tego powodu mamy ogromny problem z podjęciem decyzji, który z rachunków spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie będzie tani i prosty w obsłudze. Nie warto zbyt szybko decydować się na “pierwsze, lepsze” konto, tylko dokładnie przeanalizować tabelę wszystkich opłat. Na jakie zwrócić szczególną uwagę?

 

W jakim banku założyć konto bankowe?

Obecnie, zdecydowana większość z nas korzysta z usług bankowych. Jest nam to niezbędne w życiu prywatnym jak i zawodowym, otrzymujemy w ten sposób wynagrodzenie z pracy, robimy przelewy, czy też płacimy kartą płatniczą. W wyborze pomóc może porównywarka kont bankowych Kontomat.net.

Wybierając odpowiedni bank, musimy koniecznie zwrócić uwagą na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim, pierwszym z nich jest zróżnicowana oferta konkretnej instytucji. Musimy wiedzieć, że założenie konta to tak naprawdę przepustka do innych usług proponowanych przez bank. Czyli są nimi kredyty, rachunki oszczędnościowe, lokaty, karty kredytowe, fundusze czy ubezpieczenia. Im większy jest wachlarz takich ofert, tym lepiej dla nas, klientów.

Nie bez znaczenia jest także to, jak długo korzystamy z produktów banku. Bowiem stali klienci mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia, a nasza długa i pozytywna historia kredytowa ułatwi ubieganie się w przyszłości o kredyt czy pożyczkę.

Zanim zdecydujemy się na współpracę z bankiem, należy również dowiedzieć się, czy jest on objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Będziemy mogli być wtedy pewni, że w razie nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak np. ogłoszenie jego upadłości, fundusz ten zapewni nam zwrot pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

 

Na jakie opłaty zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego?

Z każdej strony jesteśmy otoczeni mnóstwem haseł reklamowych, próbujących skusić nas darmowymi kontami bankowymi. Nie wierzmy jednak od razu we wszystkie tego rodzaju slogany. Oczywiście w wielu przypadkach tak właśnie jest, jednak czasami trzeba spełnić dodatkowe warunki, o których się od razu nie wspomina. 

Największą popularnością cieszą się konta osobiste, przeznaczone dla indywidualnych klientów. Posiadając je możemy dokonywać przelewów bezgotówkowych, wpłacać gotówkę na rachunek, robić zakupy w e-sklepach, czy ustalać zlecenia stałe oraz polecenie zapłaty.

Tak naprawdę każdy z nas musi jeszcze przed założeniem rachunku bankowego zadecydować, czego oczekuje od tej usługi. Dla jednych ważniejsze mogą być bezpłatne przelewy, a innym bardziej zależy na darmowym wypłacaniu pieniędzy z bankomatu.

Dlatego też tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z ofertą banku i dokładne przeczytanie umowy. Większość banków udostępnia swoim klientom specjalne tabele opłat, które w sposób jawny i klarowny przedstawiają wszystkie koszty związane z założeniem i prowadzeniem konta bankowego. Na jakie opłaty zwrócić szczególną uwagę?

 

Opłaty za prowadzenie konta

Obecnie darmowe konto to praktycznie standard w każdym banku, są jednak takie, gdzie aby korzystać z bezpłatnego konta, należy spełnić określone kryteria, np. comiesięczne wpływy o określonej minimalnej wysokości.

 

Wypłaty z bankomatów

Wielu z nas pomyśli sobie, że niby dlaczego ma płacić za pobieranie swoich własnych pieniędzy z bankomatu? Takie prawo uwzględniają również banki, ale dotyczy to głównie tylko wybranych bankomatów. W przypadku korzystania z bankomatów należących do innych banków, musimy już ponosić dodatkowe koszty. Dotyczy to również wypłacania pieniędzy za granicą. Dlatego warto zapoznać się z tego rodzaju opłatami przy zakładaniu nowego konta.

 

Opłaty za utrzymanie karty

Zazwyczaj wydanie karty jest bezpłatne, jednak różnie to bywa z jej utrzymaniem. Opłaty najczęściej oscylują pomiędzy 0 a 7 zł miesięcznie, ale czasami bywa, że są wyższe. Można również zapytać w banku, czy istnieje możliwość zniesienia opłaty za jej używanie i na jakich warunkach mogłoby się to odbyć. Jeżeli dostaniemy odmowną odpowiedź, lepiej od razu zrezygnować i poszukać lepszej oferty, w innym banku.

 

Inne opłaty

Banki pobierają również opłaty za inne usługi takie jak np. prowizje za wpłaty i wypłaty, robienie przelewów wewnątrz bankowych lub międzybankowych. Warto również zapoznać się z dodatkowymi kosztami, które możemy ponieść, wykupując dodatkowe usługi do konta, takie jak np. ubezpieczenie, czy błyskawiczną pomoc fachowców w razie awarii.  

 

Zawsze mamy prawo zmienić konto bankowe

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyboru konta lub okazało się, że niezbyt dokładnie zapoznaliśmy się z umową, przez co okazało się, że opłaty są znacznie wyższe niż się tego spodziewaliśmy, mamy prawo do odstąpienia od umowy. Gwarantuje nam to Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Dokładnie chodzi o art. 40, który mówi nam o tym, w jakim czasie powinniśmy to zrobić. Jest to mianowicie 14 dni od dnia zawarcia umowy lub potwierdzenia swoich danych.

Podsumowując, decydując się na założenie nowego konta, warto wziąć pod uwagę kilka czynników i dokładnie przeanalizować umowę. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie zarówno czasu, pieniędzy jak i niepotrzebnego stresu.