ad

Jak sama nazwa podpowiada, jest to docieplenie nakładane poprzez natryskiwanie na wybranej powierzchni. W tym celu stosowane są najczęściej piany PUR (poliuretanowe), które po kilku minutach zasychają i twardnieją. Do wykonania izolacji stosowane są specjalne aparaty z dyszami lub pistoletami natryskowymi, a nałożona dzięki nim warstwa może być bardzo precyzyjna.

 

Doskonałe pokrycie i szybka praca

Pianka nałożona natryskowo charakteryzuje się szybkim rozrostem, co pozwala jej na stuprocentowe wypełnienie każdej szczeliny. W przypadku ocieplania poddasza innym popularnym materiałem, jakim jest wełna mineralna, często pojawiają się mostki termiczne, a idealne dopasowanie wełny do ocieplanej powierzchni jest wręcz niemożliwe. Piana PUR jest wolna od mostków termicznych, daje najwyższą izolację.

Wielką zaletą stosowania izolacji natryskowej jest znaczna oszczędność czasu. Podczas gdy wykonywanie izolacji przy pomocy styropianu czy wełny izolacyjnej jest zadaniem żmudnym i dosyć powolnym, to w przypadku piany PUR idzie to znacznie szybciej. Jedna osoba przez osiem godzin pracy jest w stanie położyć 100 - 150 metrów kwadratowych pianki. Właśnie z tego powodu deweloperzy coraz częściej wybierają izolację natryskową, gdyż jej nakładanie pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście dni pracy, a tym samym przekłada się na sporą oszczędność środków przeznaczonych na wykonywanie prac budowlanych. Także w budownictwie jednorodzinnym warto się tym sposobem izolowania zainteresować.

 

Izolacja doskonała do każdej powierzchni

Przy izolacji natryskowej nie trzeba martwić się stosowaniem dodatkowych elementów (jak na przykład sznurków, gwoździ, siatki), jest ona nakładana bezpośrednio na ocieplaną powierzchnię. Doskonale przylega do drewna, cegieł, betonu oraz folii paroprzepuszczalnej. Dzięki tej właściwości izolacje natryskowe są wykorzystywane do ocieplania tarasów, dachów, zbiorników chłodniczych i basenów, świetnie nadaje się pod posadzki żywiczne (tutaj więcej). Pianka PUR jest odporna na działanie niskich temperatur, nie utlenia się i jest bardzo elastyczna, więc praktycznie może być stosowana do wykonania dowolnego ocieplenia, a nawet po latach doskonale spełnia swoją funkcję i nie zmienia właściwości.

 

Izolacja natryskowa a ognioodporność

Wiele osób boi się stosowania pianki PUR w swoim domu ze względu na informację o jej łatwopalności. Na szczęście nie są one do końca prawdziwe. Pianki poliuretanowe pod wpływem wysokiej temperatury nie topią się, tylko utwardzają, a ich zewnętrzna powłoka ulega zwęgleniu. Powstanie takiej zwęglonej powłoki sprawia, że ogień rozprzestrzenia się wolniej, gdyż nie ma dostępu do głębiej położonych warstw tego materiału.

Wybierając izolację natryskową, otrzymujemy w zamian sprawdzony sposób na ocieplenie domu. Nakładanie pianki należy zlecić profesjonalnej firmie, która zadba o prawidłowe nałożenie tej izolacji.

Artykuł poleca serwis http://www.izolacje-polimocznikowe.pl