ad

Pracownicy tymczasowi, kojarzeni najczęściej z niskopłatnymi stanowiskami w zakładach produkcyjnych czy hipermarketach, stanowią coraz większą grupę pracowników na polskim rynku, bo wbrew krążącym stereotypom, czasowe zatrudnienie niesie ze sobą wiele zalet. W artykule przedstawimy niektóre z nich.

Praca tymczasowa – co należy wiedzieć?

Praca tymczasowa, czyli tzw. leasing pracowniczy, jest specyficzną formą zatrudnienia, w której biorą udział trzy strony: pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz klient tej agencji, któremu wynajmowany jest pracownik. Taki rodzaj pracy może być oferowany tylko wtedy, gdy pośredniczy w nim agencja. Wszelkie warunki umowy na czas określony regulowane są w Kodeksie Pracy, a okres zatrudnienia wynosi najczęściej do kilkunastu miesięcy.

Doskonała szansa na rozwój

Agencje pracy tymczasowej swoje oferty kierują przede wszystkim do niepełnoletnich, którzy z racji wieku mogą mieć problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia na pełen etat, ale także do studentów (zarówno dziennych jak i zaocznych), nie posiadających pełnej dyspozycyjności, osób powyżej 50. roku życia, bezrobotnych oraz osób chcących wyjechać do pracy za granicę. Agencje zazwyczaj nie wymagają żadnych szkoleń ani kursów, co jest ogromną zaletą (choć nie jedyną), dlatego ta forma zatrudnienia sprawdza się w tak wielu grupach społecznych. Jeśli jesteś na studiach, to tymczasowe zatrudnienie da Ci możliwość pogodzenia nauki z pracą, co współcześnie jest niezwykle cenne. Pracownicy tymczasowi, który są studentami, zdobywają doświadczenie zawodowe już w trakcie nauki. Dodatkowo agencje często oferują miejsca w dużych korporacjach, w których zatrudnienie można znaleźć tylko dzięki firmie zewnętrznej. Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia zawodowego, praca w takich przedsiębiorstwach pozwoli Ci zdobyć szereg umiejętności niezbędnych na różnych stanowiskach. Mogą one przydać Ci się w dalszej karierze, ale będą także atrakcyjne dla Twoich potencjalnych, przyszłych pracodawców.

Praca dla bezrobotnych

Praca tymczasowa to dobre wyjście dla osób, które miały dłuższą przerwę w karierze, spowodowaną np. urlopem wychowawczym lub dłuższą chorobą. Tymczasowa praca powinna zainteresować także bezrobotnych – pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy. Co ważne, wynagrodzenie osoby zatrudnionej na czas określony bardzo często jest zdecydowanie wyższe niż pracownika zatrudnionego na stałe (firmy zazwyczaj potrzebują ich jak najszybciej, dlatego gotowe są zapłacić więcej). Jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym, nie musisz się martwić o świadczenia – przysługują Ci takie same prawa w zakresie urlopów, przepisów BHP czy warunków socjalnych jak pozostałym zatrudnionym.

A czy według Ciebie praca tymczasowa to dobre rozwiązanie?