ad

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dokonanie transakcji po jak najlepszym kursie. Dokonując wymiany w banku, musimy liczyć się z tym, że różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży będzie duża, a co za tym idzie – kurs nie będzie zbyt satysfakcjonujący. Najpopularniejszą alternatywą dla banku jest kantor, w którym kursy są często znacznie korzystniejsze. Ale tu również napotykamy pewne przeszkody: możemy wymienić jedynie gotówkę, a z tym wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa w postaci fałszywych banknotów, źle wydanej kwoty czy kradzieży. Jeżeli zatem chcemy wymienić walutę tanio, a równocześnie bez ryzyka, warto pomyśleć o kantorze internetowym.

Bezpieczeństwo transakcji

Wymiana walut w internetowym kantorze odbywa się bezgotówkowo, więc od razu możemy wyeliminować wszystkie zagrożenia związane z zakupem np. dolarów w gotówce. Działalność e-kantorów jest regulowana przez kilka ustaw, m.in. ustawę o ochronie danych osobowych i ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Nadzór nad internetowymi serwisami wymiany walut sprawuje też GIODO i GIIF. Kwoty powyżej 15.000 euro muszą być raportowane do odpowiednich instytucji, w ramach zapobiegania wprowadzaniu do obiegu nielegalnych środków. Każda transakcja w internetowym kantorze jest wykonywana przy pomocy szyfrowanych połączeń, zabezpieczonych odpowiednimi certyfikatami. Warto również upewnić się, czy wybrany przez nas kantor internetowy posiada licencję KNF, która gwarantuje rzetelność serwisu i zabezpieczenie naszych pieniędzy.

Wymiana bez bankowej marży

Korzystanie z usług kantoru internetowego jest możliwe pod jednym warunkiem, jakim jest posiadanie konta walutowego. Tylko dzięki temu unikamy bankowej marży i możemy rozliczać się bezpośrednio w wybranej walucie, np. w dolarach, euro czy frankach. Założenie konta walutowego opłaca się przede wszystkim tym osobom, które często otrzymują wynagrodzenie w obcej walucie, robią zakupy online na zagranicznych portalach lub spłacają kredyt walutowy. Podczas rejestracji w e-kantorze podajemy numery obu rachunków: złotówkowego i walutowego. Chcąc kupić np. 500 dolarów, wykonujemy najpierw przelew w PLN, a po zatwierdzeniu transakcji wymiany otrzymujemy przelew zwrotny w USD na konto walutowe.

Obliczanie zysków

Kantory internetowe aktualizują swoje kursy walut z dużą częstotliwością, więc warto śledzić je na bieżąco (np. na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/), aby móc dokonać wymiany w najlepszym momencie. Porównując kursy kantorów internetowych i banków, już na pierwszy rzut oka da się zauważyć znaczącą różnicę w spreadach. Podczas gdy w banku spread sięga niekiedy 50 groszy, w e-kantorze wynosi on zazwyczaj ok. 2-4 gr, a czasem nawet mniej niż 1 gr (0,2-0,6 gr). Niższy spread oznacza również lepszy kurs – na pojedynczej wymianie w internetowym kantorze oszczędzamy zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, natomiast w przypadku większych kwot zysk wynosi od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.