ad

Obok znanych marek, które reklamują swoje usługi i produkty w telewizji, posiadają liczne oddziały i zatrudniają setki osób, istnieją firmy, których wiarygodność należy poddać w wątpliwość. 

Obecnie trzeba być bardzo ostrożnym, korzystając z usług nieznanej firmy lub nawiązując z nią współpracę biznesową. Nie da się ukryć, że nie brakuje osób próbujących wzbogacić się w szybkim tempie i wykorzystujących do tego ludzką naiwność oraz niewiedzę. Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nie dać się oszukać? Jak dowiedzieć się, czy firma rzeczywiście istnieje i działa legalnie? Czy można zrobić to za darmo? Kiedy warto sprawdzić firmę?

Praca w nieistniejącej firmie

Jeśli szukamy pracy i regularne przeglądamy ogłoszenia w sieci, zwykle bez problemu znajdziemy takie, które wzbudzają pewne podejrzenia. Są to przede wszystkim te, w których nie widnieje nazwa firmy, nazwisko osoby zatrudniającej oraz te, w których nie znajdziemy jakichkolwiek danych adresowych. W celu sprawdzenia, czy firma rzeczywiście istnieje, musimy posiadać chociażby adres jej siedziby lub nazwę. Jeżeli potencjalny pracodawca ukrywa takie dane, może się okazać, że jest to działalność niezarejestrowana, a my nie dostaniemy wynagrodzenia. Szczególnie wystrzegajmy się osób, które proponują pracę za granicą, a nie podają nam żadnych informacji pozwalających zweryfikować legalność firmy. W przypadku ogłoszeń, w których znajdują się takie dane, zawsze sprawdzajmy, czy taki podmiot rzeczywiście istnieje.

Zakupy bez towaru

Korzystanie z usług nieznanej dotychczas firmy również wymaga jej sprawdzenia. Co jakiś czas słyszymy o historiach, gdy ktoś został oszukany, bo sprzedawca nie wysłał towaru kupionego na aukcji lub dostarczył tanią podróbkę. Na rynku nie brakuje też osób, które podszywają się pod specjalistów lub próbują zarobić bez zakładania działalności. Każdą firmę możemy dzisiaj sprawdzić. Warto to robić, aby nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji.

Nielegalny kontrahent

Kolejną sytuacją, która wymaga rzetelnego przyjrzenia się legalności firmy, jest nawiązywanie z nią współpracy. Nikt nie chce dać się oszukać, a taki zwykle jest cel oszustów działających nielegalnie. Zanim podpiszemy umowę i zaryzykujemy swoją reputację oraz pieniądze, koniecznie dowiedzmy się, czy podmiot funkcjonuje zgodnie z prawem. Nie jest to trudne, a pozwoli nam zyskać pewność, że współpraca nie przyniesie niepożądanych kłopotów.

Sprawdź firmę za darmo

Aby zweryfikować istnienie danej firmy, nie musimy ponosić żadnych kosztów. Ogólnodostępne bazy przedsiębiorców przejrzymy bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości lub skorzystać z wyszukiwarki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na tej ostatniej wystarczy podać nazwę firmy, jej adres, numer NIP, REGON czy KRS, aby dowiedzieć się, czy została w ogóle zarejestrowana. Jeżeli podmiot nie widnieje w CEIDG, zapewne znajdziemy go w Krajowym Rejestrze Sądowym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Znajdziemy tutaj informacje, które pozwolą nam potwierdzić posiadane dane lub poddać w wątpliwość uczciwość firmy. Sprawdźmy, czy adres, nazwisko oraz nazwa firmy zgodne są z tymi, które nam podano. W Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzimy skład zarządu oraz nazwiska osób, które mogą reprezentować podmiot na zewnątrz. Ważne będą dla nas informacje, czy działalność podmiotu nie została zawieszona i czy nie wszczęto postępowania upadłościowego.

Baza CEIDG to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki cywilne, natomiast stowarzyszeń, fundacji, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych i pozostałych przedsiębiorców należy szukać w KRS. Jeżeli firma nie widnieje w żadnym z rejestrów, najprawdopodobniej nie została zarejestrowana lub zrobiono to za granicą. Rejestry prowadzone przez zagraniczne instytucje również są dostępne w sieci.

Zdemaskowani oszuści

Dzięki łatwemu dostępowi do sieci każdy może dzisiaj sprawdzić istnienie firmy oraz wypowiedzieć się na jej temat. Na forach internetowych nietrudno znaleźć informacje o oszustach, którzy rzekomo zatrudniają na korzystnych warunkach lub świadczą profesjonalne usługi. Jeśli ktoś zdemaskował taką osobę i zweryfikował istnienie firmy, zwykle dzieli się swoim doświadczeniem, aby ostrzec innych. Jeśli trafiamy na dziwnie brzmiące ogłoszenie o pracę lub chcemy skorzystać z usług firmy, o której niewiele wiemy, warto poświęcić czas na przejrzenie wpisów na forum lub na stronach umożliwiających ocenę firmy. Do takich stron należy np. http://opiniafirm.pl/.

Zanim zdecydujemy, czy zaufać danej firmie i czy działa ona legalnie, warto skorzystać z kilku źródeł informacji. Nie ufajmy stronom, na których znajdują się same pochlebne opinie na temat firmy. Nie zawsze są one pisane przez osoby, które rzeczywiście skorzystały z oferty. Sporo negatywnych komentarzy również nie powinno nas zmylić. Mogły zostać napisane przez nieuczciwego konkurenta. Najlepszym rozwiązaniem jest prześledzenie kilku stron z opiniami i znalezienie złotego środka pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi wypowiedziami. Dodatkowo warto skorzystać z CEIDG lub KRS, żeby potwierdzić informacje o istnieniu firmy.

Profesjonalny wywiad

Jednym ze sposobów na sprawdzenie istnienia firmy jest skorzystanie z usług wywiadowni gospodarczej. Jest to usługa płatna, jednak w niektórych przypadkach dokładne sprawdzenie kontrahenta pozwala uniknąć ogromnych strat. Z wywiadowni nie skorzystamy raczej planując kupić buty w sklepie internetowym, ale tego typu usługi przydadzą się, gdy mamy zamiar rozpocząć współpracę z firmą, która np. rzekomo zarejestrowana jest za granicą i sami nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Wywiadownia przedstawi nam nie tylko dowody na istnienie lub nieistnienie firmy, ale zajmie się analizą jej sytuacji na rynku, kondycji finansowej i uzyska informacje od byłych pracowników czy wspólników.

Osobiste śledztwo

Prostym sposobem na sprawdzenie istnienia firmy jest skontaktowanie się z pracownikami. Jeśli w ogłoszeniu o pracę lub reklamie usług widnieje adres, odwiedźmy siedzibę i sprawdźmy, czy rzeczywiście jest tam prowadzona określona działalność. Możemy też skorzystać z numeru telefonu, jeśli widnieje on w treści ogłoszenia. Od osoby, która odbierze telefon, powinniśmy uzyskać podstawowe informacje. Możemy zapytać o adres czy REGON, aby zweryfikować istnienie firmy w jednym z ogólnodostępnych rejestrów. Jeśli nikt nie odbiera telefonu lub notorycznie włącza się poczta głosowa, a siedziba okazuje się zamkniętym na cztery spusty garażem, zrezygnujmy ze współpracy.

Czy warto sprawdzać firmy? Zbyt wiele słyszy się dzisiaj o kradzieży danych, więc warto zweryfikować pracodawcę, zanim wyślemy mu nasze CV. Niektóre firmy oczekują skanu dowodu osobistego, który może zostać wykorzystany do popełnienia przestępstwa. Koniecznie sprawdzajmy, komu przekazujemy chociażby nasze dane adresowe czy numer telefonu. Nigdy nie wiadomo, jakie intencje ma osoba rzekomo prowadząca działalność gospodarczą. Łatwo możemy też stracić pieniądze, jeśli korzystamy z usług firm, które w rzeczywistości nie istnieją.