Duża liczba osób legitymujących się wykształceniem wyższym spowodowała, że na rynku pracy z roku na rok zwiększa się konkurencja. Od jakiegoś czasu obawiasz się, że stracisz stanowisko? A może czujesz, że masz szansę na awans i chcesz zaimponować szefowi? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Zastanawiasz się, w jaki sposób tego dokonać? Poniżej prezentujemy 3 sposoby, które pozwolą Ci podnieść pozycję zawodową.

Nauka języka obcego

Od kilku lat nauczyciele w szkołach jak mantrę powtarzają swoim uczniom: „uczcie się języków obcych”. I jest w tym bardzo dużo racji! W dobie globalizacji ich znajomość to podstawa. Zwłaszcza jeśli myśli się o wyższym stanowisku w branżach takich jak IT, logistyka, handel czy zarządzanie. Słabo znasz język angielski? Obowiązkowo zapisz się na kurs w szkole językowej! W dzisiejszych czasach znajomość tego języka to konieczność. Dlaczego? Każdy pracodawca zakłada, że kiedyś uda mu się osiągnąć sukces nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicą. Posiadanie w firmie pracowników władających biegle językiem dyplomacji i biznesu jest niewątpliwym atutem. Mówisz po angielsku całkiem nieźle? Nie oznacza to, że możesz zrezygnować z tego punktu. Wybierz inny język, najlepiej związany z przedsiębiorstwem, w którym pracujesz. Firma ma szwedzki kapitał? Prezentując znajomość języka wikingów, nawet w stopniu komunikatywnym, na pewno wyróżnisz się w tłumie.

Studia podyplomowe

Masz już dyplom uczelni wyższej? Nie oznacza to wcale, że powinieneś osiąść na laurach. Jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami w branży, zapisz się na studia podyplomowe. Trwają one zazwyczaj rok (rzadziej trzy lub cztery semestry) i oferują je wszystkie prestiżowe uczelnie, np. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu. Nauka na nich skupia się na bardziej szczegółowych zagadnieniach. Przykładowo, nauczyciele chcący pracować z dziećmi z autyzmem mogą podszkolić swoją wiedzę dzięki „podyplomówce” z pracy z dzieckiem autystycznym i ze spektrum autyzmu, a absolwenci zarządzania mogą zgłębić tajniki zarządzania w opiece zdrowotnej. W ten sposób w krótkim czasie można stać się ekspertem z bardzo wąskiej dziedziny, a tym sam zyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu, na który jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

Szkolenia

Obawiasz się, że nie starczy Ci czasu na studia podyplomowe? Spróbuj ze szkoleniami. Najczęściej są to jedno- lub dwudniowe spotkania, na których prezentowane są najważniejsze zagadnienia z danej branży. Udział w nich pozwoli Ci być na bieżąco i dowiedzieć się, co „w trawie piszczy”. Dodatkowym atutem jest też możliwość poznania specjalistów oraz osób zajmujących podobne stanowisko co Ty. To pozwoli Ci rozszerzyć sieć kontaktów zawodowych. Chcesz zdobyć dodatkowe umiejętności? Zawsze możesz stanąć po drugiej stronie i wcielić się w rolę prelegenta, np. podczas szkolenia dla nowych pracowników w firmie, co pozwoli Ci dopisać do CV kompetencje menadżerskie.