ad

IP to klasa szczelności wybranej przez nas lampy, która oznacza miejsce, gdzie możemy zamontować wybrany produkt. Im dwucyfrowy wskaźnik wyższy, tym większą odporność ma lampa na czynniki zewnętrze. Do takich wnętrz jak sypialnia, salon bądź jadalnia nie potrzebujemy specjalne chronionych lamp, ale do łazienki musimy zamontować lampy o wyższej klasie szczelności.

Jak wybrać lampę do łazienki?

Wybierając lampę do łazienki, należy zainwestować w lampy o wysokim stopniu IP – zaczynając od IP44 i wzwyż. Gdy lampa ma stopień ochrony IP21 – również może być zamontowana we wnętrzu, ale na bezpiecznej odległości od wanny lub prysznica.  Im mniejszy pokój, tym większa szansa na zalanie lampy wodą, więc lepiej nie ryzykować i zainwestować w odpowiednie oświetlenie. W większych łazienkach możemy swobodnie podzielić przestrzeń na kilka stref i zamontować lampy o mniejszym IP przy umywalce bądź lustrze.

Ile lamp zamontować w łazience?

Oświetlenie łazienki zależy nie tylko od metrażu, ale i funkcjonalnych stref, na które podzielimy wnętrze. Pierwsze, o czym musimy pomyśleć – to oświetlenie ogólne. Możemy wybrać spośród kilku opcji – zamontować lampę wiszącą, plafon albo ozdobny żyrandol. Należy pamiętać, że lampa musi pasować do ogólnego stylu i dobrze oświetlić pokój.  Drugą opcją będzie oświetlenie lustra – dzięki czemu poranne malowanie lub golenie będą sprawiać tylko przyjemność. Do wyboru kinkiety – klasyczne, nowoczesne, pojedyncze oraz podwójne lub opcja podświetlanego lustra. Trzecie, o czym musimy zadbać w łazience – możliwość tworzenia odprężającej, intymnej atmosfery. Plafon bądź kinkiet z opcją ściemniania pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Zamontowany przy wannie nie tylko przyczyni się do relaksującej atmosfery, ale i oddzieli strefę do kąpania się od pozostałych. Uzupełnić wyjątkowy klimat pomogą zapachowe świecę i aromatyczna sól do kąpieli.

Jakie lampy najlepiej nadają się do łazienki?

Zdecydowanie o stopniu ochrony IP44, ponieważ zamontowana o powyższym IP lampa jest odporna na działanie wilgoci i bryzgi wody. Należy wiedzieć, że taką lampę nie można montować bliżej niż na odległości 0,6 m od wanny i 2,25 m nad wanną. W przeciwnym wypadku należy poszukać lampy o klasie szczelności IP65. Lampę o stopniu IP44 znajdziemy u wielu producentów, szczególnie polecane są Astro LightingArdant Decor,  Eglo oraz Mantra Polska.

Nasze propozycję lamp łazienkowych nowoczesnych

Kinkiet Kabaret do minimalistycznych wnętrz. Zamontowany nad powierzchnią lustra wygląda niezwykle zjawiskowo i idealnie oświetla przestrzeń do codziennej pielęgnacji.

Lampa wisząca Kyoto to niezwykle nowoczesna i uniwersalna łazienkowa lampa. Sprawdza się w roli głównego oświetlenia punktowego oraz jako oświetlenie zadaniowe, zamontowane przy umywalce.

Nowoczesny plafon Mantova – świetnie sprawdza się w niskich łazienkach i przy skośnych ścianach.

Nasze propozycję lamp klasycznych

Elegancki kinkiet Aurea do oświetlenia lustra. Białe matowe szkło i polerowany chrom to klasyka, która sprawdza się w każdej klasycznie urządzonej łazience.

Stylowa lampa sufitowa Lucius ma niezwykle prosty design, co nie przeszkadza jej w byciu niezwykle elegancką lampą. Plafon oświetli całe pomieszczenie, więc nadaje się nie tylko do łazienek z dostępem do światła dziennego, ale i bez dostępu.

Klasyczna trzyramienna lampa Emily jest nie tylko niezwykle funkcjonalną lampą, ale i stylowym dodatkiem wnętrzarskim. Jej klasyczne kielichy pasują do większości klasycznych stylów, wśród których można wymienić włoski, francuski, art deco lub rustykalny.

Przeczytaj również: Wnętrze w stylu Retro - 7 wskazówek