W toaletach publicznych obowiązkowym elementem wyposażenia są dozowniki do mydła w płynie lub w piance czy żelu. Powinny one być umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki.

Zalety dozowników do mydła

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlatego mydła w kostkach są spotykane obecnie wyłącznie w prywatnych łazienkach, rzadziej w toaletach, nawet w domach i mieszkaniach? To dlatego, że korzystanie z nich nie jest idealnie higieniczne, w przeciwieństwie do dozowników do mydła. Ograniczają one bowiem kontakt użytkowników z bakteriami, co nabiera znaczenia, jeśli z toalety czy z łazienki korzysta większa liczba osób. Dozowniki sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z toalet, eliminują konieczność usuwania z umywalki mydlin i nieestetycznych śladów po mydle, a przy tym zapewniają należyty komfort korzystania z łazienki.

Dozowniki przyczyniają się także do wypracowania oszczędności - mydło w płynie można kupić w dużych, zbiorczych opakowaniach, znacznie taniej niż kilka mydeł w kostkach, które też raczej nie zużywają się całkowicie, tylko w pewnym momencie wyrzucamy je do kosza i zastępujemy nową kostką.

Czynniki wyboru dozownika

Pierwszym kryterium wyboru dozownika do mydła jest podjęcie decyzji, czy chcemy używać mydła w płynie, czy może w piance? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Dozowniki do mydła w płynie wykorzystywane są powszechnie w toaletach publicznych i prywatnych. Wlewa się do nich mydło w postaci skoncentrowanego, gęstego, płynnego preparatu, którego niewielka ilość całkowicie wystarcza do dokładnego umycia rąk.

Natomiast dozowniki do mydła w pianie to nowoczesne, modne rozwiązania, które generują lekką pianę mydlaną. Ich zaletą jest to, że zmniejsza się dzięki nim poziom zużycia preparatu myjącego, co ma pozytywny wpływ na nasze finanse, jak i na środowisko naturalne, bowiem do ścieków trafia przez to mniejsza ilość substancji chemicznych.

Czynnikiem wyboru dozownika do mydła będzie też sposób dozowania preparatu myjącego. Mamy więc dozowniki do mydła manualne, wolnostojące i naścienne, wyposażone w pompkę, która trzeba ręcznie przycisnąć, a także dozowniki do mydła łokciowe, montowane w ścianie i uruchamiane poprzez naciśnięcie łokciem dystrybutora. Dużą popularnością cieszą się dozowniki bezdotykowe - higieniczne, automatyczne, które mają czujnik determinujący podanie środka myjącego.