Smoczki są krytykowane przez wiele matek, doradców laktacyjnych i logopedów, jednak nie zmienia to faktu, że smoczek jest dla niemowlęcia najlepszym przyjacielem. Nawet gdy dziecko jest wychowywane bezsmoczkowo, silny odruch ssania skłania je do wkładania rączek i zabawek do buzi, co może wyrządzić znacznie więcej szkody niż demonizowany smoczek uspokajacz.

Smoczek - jakie są jego zalety?

Smoczek dla dziecka chroni przed wkładaniem do buzi różnych niebezpiecznych przedmiotów lub piąstek i kciuków, które powodują nieprawidłowy rozwój zgryzu. Anatomiczny kształt uspokajacza jest znacznie przyjaźniejszy dla małej buzi i nie wpływa negatywnie na budowę szczęki. Czy smoczek szkodzi dziecku? Szkodliwość smoczka w wieku niemowlęcym jest zerowa, natomiast podawanie dziecku uspokajacza, gdy skończy 3 lub więcej lat, może doprowadzić do pojawienia się problemów ortodontycznych.

Argumentem za używaniem smoczka dla dziecka jest również obniżenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej. Dziecko jest również spokojniejsze w nocy i rzadziej wybudza się z tęsknoty za rodzicami.

Po co dziecku smoczek, czyli o smoczkach dla noworodków

Wiele mam zastanawia się, po co dziecku smoczek tuż po narodzinach. Noworodek budzi się praktycznie tylko wtedy, gdy jest głodny. W takiej sytuacji matka powinna przystawić go do piersi lub nakarmić butelką, co w pełni wystarczy, aby zaspokoić jego odruch ssania. Zdarza się, że dziecko już po tygodniu lub dwóch zaczyna traktować ssanie piersi lub smoczka w butelce jako rozrywkę i sposób na pokonanie strachu lub samotności. Jeżeli dziecko chce ssać pierś lub butelkę, gdy nie jest głodne, smoczek jest najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji. Z tego powodu smoczki uspokajacze dostają nawet wcześniaki i dzieci przebywające dłużej w szpitalu.

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Wiele mam nie wie, jak wybrać smoczek dla dziecka, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modelów uspokajaczy. Najpopularniejsze są smoczki anatomiczne, czyli ortodontyczne. Są polecane przez logopedów i ortodontów, ponieważ zmniejszają ryzyko wad zgryzu, nawet gdy są ssane dość długo. Smoczki okrągłe sprawdzają się u dzieci, które słabo kontrolują ruchy żuchwy, a smoczki symetryczne układają się prawidłowo w buzi niemowlęcia bez względu na to, w jaki sposób dziecko je ssie. Ostatnim rodzajem smoczków uspokajaczy są smoczki gryzaki. Doceniają je rodzice, których dzieci zaczynają ząbkować - maluch lekko przygryza smoczek, dzięki czemu masuje dziąsła i mniej cierpi.