Charakteryzują się one dużo lepszymi parametrami użytkowymi niż tradycyjne rozwiązania, a do tego są bardziej trwałe.

Wszystko to sprawia, że sprzęt tego typu cieszy się ogromnym zainteresowaniem także wśród amatorów. I to mimo jego stosunkowo wysokiej ceny, często znacznie przewyższającej spawarki transformatorowe. Pamiętać należy o tym, że omawiane urządzenie charakteryzują się niską wrażliwością na spadki napięcia, są wytrzymałe, a także mogą pracować z elektrodami nieco gorszej jakości.

Parametry spawarki

Oczywiście wcale nie oznacza to, że każda spawarka inwertorowa spełni nasze oczekiwania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, konieczna jest analiza jej najważniejszych parametrów sprzętu.

  • Amperaż – od niego należy rozpocząć ocenę każdego modelu dostępnego na rynku. Decyduje on bowiem o tym, jak grube materiały będziemy w stanie spawać. Im jest więc większy, tym lepiej. W przypadku najbardziej podstawowych prac, w ramach których spawane są między innymi kątowniki i przedmioty druciane, wystarczająca okaże się spawarka 150-160 A. Do grubszych materiałów potrzebny będzie nam model o amperażu około 250 A, natomiast najmocniejsze sprzęty przeznaczone są do użytku profesjonalnego.
  • Regulacja prądu spawania – parametr w dużej mierze przekładający się na komfort wykonywania wszelkiego rodzaju prac. Zakres regulacji w przypadku spawarek dobrej jakości wynosi od 20 do ponad 200 A.
  • Średnica elektrod – ma ona ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o tym, na jakim materiale będziemy w stanie pracować. Na rynku znaleźć można zarówno spawarki wykorzystujące elektrody o średnicy niewiele ponad 1 milimetr, jak i urządzenia pracujące ze zdecydowanie większymi materiałami.
  • Typ – wyróżnić możemy 3 najpopularniejsze typy spawarek inwertorowych, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania:
  • Spawarka MMA – korzysta ona z elektrod otulonych. Charakteryzuje się ona głównie tym, że podczas spawania wytwarza sporą ilość żużla, co w znaczącym stopniu odbija się na jakości wykonywanych spoin. Mimo wszystko, konstrukcja spawarek inwertorowych typu MMA sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie dostępnych jest wiele trudno dostępnych miejsc,
  • Spawarka MIG-MAG – do czynienia mamy z otuliną gazową, dzięki czemu spawać można bardzo zróżnicowane materiały. Jakość wykonanych spoin nie jest jednak najwyższa,
  • Spawarka TIG – gwarantuje zdecydowanie najwyższą jakość spoin, dlatego stosowana jest ona głównie do spawania aluminium i stali.

Wyposażenie spawarki

O tym, jaka spawarka inwertorowa okaże się dla najodpowiedniejsza, decyduje również to, czy posiada jakiekolwiek elementy dodatkowe, które poszerzałyby zakres zastosowania urządzenia lub ułatwiałyby nam pracę. Na co możemy liczyć najczęściej?

  • Funkcje – jest ich wiele. Najpopularniejszą jest tak zwana funkcja hot start, która pozwala na zwiększenie wartości prądu przy starcie urządzenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej zajarzyć łuk spawalniczy. Wspomnieć należy również o funkcji anti stick, która zabezpiecza przed przyklejeniem się elektrody do spawanego materiału oraz arc force, która stabilizuje łuk.
  • Pokrętło regulacji natężenia prądu – dostępne jest w niemal każdym z modeli spawarek.
  • Włącznik sieciowy.
  • Regulacja prędkości podawania drutu.
  • Test gazu.
  • Wyświetlacz.

Jaką spawarkę wybrać?

Jako amatorzy, nie powinniśmy decydować się na modele najbardziej zaawansowane, ponieważ nauka ich obsługi okaże się bardzo trudna. Warto na początek zaopatrzyć się więc w modelu MIG-MAG lub MMA. Zwrócić uwagę należy na ich amperaż, który powinien oscylować wokół wartości 200 A. Tego typu spawarka pozwoli nam na wykonanie wszelkich prac podstawowych, okaże się ona również doskonała do nauki.

Gdy opanujemy jej działanie i będziemy w stanie za jej pomocą realizować zróżnicowane działania, możemy pomyśleć o mocniejszym i bardziej skomplikowanym modelu.