Wręcz przeciwnie - okres permanentnego zatruwania polskiego środowiska trwał aż do momentu, w którym polski przemysł musiał dostosować się do standardów UE. Oczywiście nie oznacza to, że w pełni się dostosował. Niemniej zaczyna się to zmieniać na lepsze.

Zmiany są wyraźne!

Owszem, wciąż można znaleźć wiele osób, które uważają, że tak naprawdę nic się nie dzieje. Niestety, wzrastająca liczba chorób serca i płuc przeczy tej teorii. Chorujemy coraz częściej, a wpływ na to ma bardzo często powietrze.

Na szczęście coś się zmieniło. Znacznie wzrosły kompetencje organów, które posiadają uprawnienia w zakresie kontrolowania przedsiębiorstw pod względem emitowanych zanieczyszczeń. Dotychczas zadanie to należało do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jego kompetencje były (i są) na tyle duże, by móc skontrolować każde przedsiębiorstwo w dowolnej, wybranej przez siebie chwili.

Podmioty prywatne ruszają do walki!

Czynności w zakresie pomiarów środowiskowych (np. pomiary hałasu) są coraz częściej wykonywane przez podmioty prywatne. Tak, istnieją specjalistyczne firmy, które na co dzień zajmują się zdobywaniem informacji na temat największych, przemysłowych "trucicieli" i wykorzystują je w późniejszych kontrolach. Bardzo często prace te zlecane są przez podmioty prywatne, które są zaniepokojone wzrastającą emisją hałasu i toksycznych spalin.

Dlaczego również i Ty możesz zostać skontrolowany?

Jakie kryteria decydują o tym, że to Twoja firma "padnie łupem" kontroli z WIOŚ? Co sprawi, że to właśnie Ty będziesz musiał wdrożyć u siebie podjęte podczas kontroli decyzje środowiskowe? Wbrew pozorom, żeby zostać skontrolowanym, wcale nie trzeba "podpaść". Wystarczy, że...

1. Pobierasz wodę i wytwarzasz ścieki. W trakcie kontroli podmiot kontrolujący sprawdzi, czy przypadkiem Twoja firma nie emituje szkodliwych substancji bezpośrednio do środowiska.

2. Posiadasz instalację grzewczą, co przedkłada się na konieczność w miarę ekologicznego spalania opału.

3. Posiadasz swoje własne środki transportu - jeśli masz choć jedno firmowe auto, możesz zostać poddany kontroli.

4. W procesie technologicznym wykorzystujesz opakowania - dotyczy zwłaszcza tych firm, które nagminnie korzystają z "dobrodziejstw" tak zwanych reklamówek.

5. Wytwarzasz odpady. Podmiot kontrolujący może sprawdzić, czy nie tylko zabezpieczasz je w odpowiedni dla środowiska sposób, ale też czy przypadkiem nie usuwasz ich na zewnątrz, starając się zminimalizować koszty składowania odpadów.

Wynika z tego, że kontrola dotycząca przestrzegania zasad ochrony środowiska może odbyć się również i w Twojej firmie. I co ciekawe - może to mieć miejsce bez jakiejkolwiek przyczyny. Dlatego jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, zadbaj o ochronę środowiska. Dla Ciebie będzie wiązało się to wyłącznie z niewielkimi kosztami. Z kolei dzięki Twoim krokom zadbasz (być może nawet nieświadomie) o zdrowie osób mieszkających w Twojej okolicy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą doradztwo w zakresie ochrony środowiska Eko Projekt