ad

Układ pomieszczeń

Przede wszystkim dokładnie przyjrzyj się układowi pokoi. Zastanów się, jak chciałbyś je wykorzystać i upewnij się, że będzie to możliwe. Metraż jest ważny, ale czasami układ pomieszczeń sam w sobie może stanowić przeszkodę w odpowiednim urządzeniu wnętrz.

Co ciekawe, niektóre serwisy ogłoszeniowe pozwalają sprzedawcom nieruchomości na dodanie wirtualnego spaceru, który pozwala na wstępną ocenę mieszkania już przy przeglądaniu ofert. Funkcja taka dostępna jest m.in. w portalu hombroker.pl, gdzie w opcjach wyszukiwania zaawansowanego można zawęzić wyniki tylko do tych, które pozwalają skorzystać z tego udogodnienia.

Sprawdzaj wszystko

Przed dokonaniem zakupu upewnij się, czy przypadkiem okna nie są nieszczelne, a panele podłogowe nie wymagają wymiany. Oczywiście nie są to czynniki dyskwalifikujące, większość osób po nabyciu własnego lokalu przystępuje do jego odświeżenia lub wręcz remontu. Warto jednak brać to pod uwagę, bo może wpłynąć na negocjacje cenowe z dotychczasowym właścicielem.

Z drugiej strony, jeżeli mieszkanie jest w stanie idealnym, oszczędzi Ci to czasu i kosztów związanych z jego odświeżaniem i szybciej będzie się można wprowadzić. Ma to większe znaczenie, niż się na pozór wydaje, ponieważ remonty potrafią się przeciągnąć w czasie znacznie bardziej, niż to wynika z planów.

Upewnij się co do wyposażenia

Co ciekawe, w niektórych ofertach sprzedaży mieszkań proponowane jest zachowanie części wyposażenia w postaci umeblowania lub dużego AGD. Bywa, że jest to dodatkowy atut, jednak nie zawsze. Pamiętaj, że o ile na przykład meble kuchenne dopasowane na wymiar są niezłą gratką, o tyle już przestarzały piekarnik lub odrapana komoda to tylko dodatkowy kłopot.

Jeśli tego typu dodatki okażą się warte zachowania – upewnij się, że zostaną uwzględnione w dokumentach związanych z przekazaniem prawa własności. W przeciwnym razie jasno zaznacz, że dany sprzęt powinien zostać wyniesiony w trakcie wyprowadzki dotychczasowych lokatorów.