Malowaniem proszkowym określa się metodę, która szeroko wykorzystywana jest w lakierniach proszkowych. Taki proces polega na nałożeniu farby proszkowej na różnych powierzchniach, by ją wzmocnić, utrwalić i uniewrażliwić na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Co dokładnie oferują lakiernie proszkowe? Jakich usług mogą oczekiwać klienci?

Lakiernie proszkowe oferują swoim klientom malowanie proszkowe. Możliwe jest ono przede wszystkim na elementach wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu i żeliwie. Do jego wykonania wykorzystuje się natryski elektrostatyczne lub elektrokinetyczne. Lakierowanie metalowych elementów odbywa się w kabinie lakierniczej, a do wypalania służy profesjonalny piec. Nakładaną farbę proszkową poddaje się procesowi utwardzania w  temperaturze 140 – 200 stopni Celsjusza. Tak uzyskana powierzchnia jest odporna na działanie niszczących czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych.

Co oferują lakiernie proszkowe?

Procesowi malowania proszkowego poddaje się: stolarkę aluminiową okienną i drzwiową, kasetony reklamowe, elementy elewacji, parapety, balustrady, regały sklepowe, a także metalowe meble ogrodowe i biurowe, obudowy do sprzętu elektrotechnicznego, oprawy oświetleniowe. Dodatkowo także: akcesoria i części samochodowe, rowery, sprzęt AGD, grzejniki oraz maszyny i urządzenia przemysłowe. Malowanie proszkowe stosuje się w: pokrywaniu bram, regałów sklepowych, warsztatowych i laboratoryjnych, mebli ogrodowych, grzejników czy rynien. Lakiernie proszkowe specjalnie przygotowują powierzchnię do pokrycia ją farbą proszkową. Do takich faz przygotowujących zalicza się: piaskowanie, czyli oczyszczenie powierzchni, posforowanie (naniesienie soli fosforu, by zabezpieczyć ją przed korozją), a także pasywacja – kończąca czynność. Zastosowanie tych czynności zapewnia pełną ochronę przed rdzewieniem. Sprawdź lakiernie proszkowe w Warszawie: http://www.mireko.pl.

Do zalet malowania proszkowego zalicza się przede wszystkim odporność powierzchni na korozję i lepszą ochronę przed innymi uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi i atmosferycznymi. Dodatkowo pokryte elementy nie wydzielają szkodliwych dla środowiska substancji, dlatego są bezpieczne dla otoczenia.