Ma on też wiele innych zalet. Można się jednak zastanawiać, czy taka forma umowy możliwa jest także, kiedy chcemy korzystać z samochodu używanego. Czy zatem jest to osiągalne? Jaki rodzaj leasingu jest najlepszy w takim przypadku? Czy to się w ogóle opłaca?

Samochody z rynku wtórnego 

Zdecydowanie łatwiej jest podpisać umowę leasingu, w której przedmiotem jest samochód nowy. Jednakże ze względu na bardzo rozbudowany rynek wtórnych pojazdów, firmy leasingowe biorą również pod uwagę udzielanie finansowania na zakup aut używanych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy samochód z rynku wtórnego będziemy mogli w ten sposób zakupić. Co zatem musimy wiedzieć?

Wiek auta

Pierwsza rzecz, na którą leasingodawca zwraca uwagę, jest wiek samochodu. Im młodsze auto, tym większa szansa, że znajdzie się firma, która zgodzi się na jego wykupienie. Co do zasady, nie powinno być problemu z samochodami, które mają mniej niż trzy lata. Zdarzają się również firmy, które zgadzają się na współpracę w przypadku aut cztero- czy pięcioletnich. Co do starszych samochodów, możemy mieć już niestety problem z uzyskaniem wsparcia od leasingodawcy. Nie warto się jednak poddawać, bo zawsze można prosić o rozpatrzenie naszej sprawy indywidualnie. 

Pamiętajmy, że im starsze auto, tym krótsza umowa leasingowa. W przypadku nowych samochodów, zwykle zawierana jest ona na pięć, a czasem nawet na siedem lat. Dla porównania, czas trwania umowy w przypadku samochodu z rynku wtórnego liczy się dodając wiek samochodu do okresu, na który umowa jest zawierana. Łącznie zwykle nie przekracza on siedmiu lat. 

Jaki leasing samochodów używanych wybrać? 

Samochody używane, tak jak i nowe, możemy wziąć w leasing zarówno operacyjny, jak i finansowy. Który z nich jest korzystniejszy? Zdecydowanie ten pierwszy. W przeciwieństwie do finansowego, który umożliwia wliczyć w koszty tylko część odsetkową, operacyjny pozwala wliczyć całą ratę leasingową. Kolejnym plusem jest możliwość wliczenia amortyzacji. 

Od czego zależy rodzaj leasingu w przypadku samochodów używanych? Wyłącznie od tego, czy posiadamy fakturę VAT, potwierdzającą zakup pojazdu. Jeśli tak, mamy szansę ubiegać się o leasing operacyjny. Takiej faktury nie wystawi nam jednak osoba prywatna, ani komis. Jeśli jej nie posiadamy, leasingodawca zaproponuje nam raczej mniej korzystny dla nas leasing finansowy. 

Dlaczego w ogóle warto zainteresować się leasingiem? 

Nieważne, czy kupujemy samochód używany czy nowy, szczególnie korzystny jest leasing dla nowych firm (tutaj więcej). Daje on szansę na korzystanie z pojazdu bez konieczności brania kredytu, a co za tym idzie, pozwala szybciej załatwić wszelkie formalności oraz często jest dużo bardziej opłacalny finansowo.

Artykuł poleca ALPINA Leasing