Coraz częściej jesteśmy przekonywani o tym, że jeśli coś jest BIO, to w założeniu jest zdrowe i naturalne. Prawda jak zwykle leży jednak gdzieś pośrodku. Nie można bowiem powiedzieć, że produkty BIO są w pełni naturalne. Proces ich powstawania jest bardzo żmudny i wymaga użycia specjalnych surowców. O tym, jak pozyskiwane są surowce do produktów BIO oraz czy rzeczywiście są one dla nas zdrowe, przeczytacie w poniższym artykule.

 

Mąka BIO – z czego powstaje?

Jednym z najpopularniejszych produktów z gatunku BIO jest mąka. Wynika to z tego, że w zasadzie w każdym domu jest ona stosowana. Najważniejszą cechą charakterystyczną mąki BIO jest to, że powstaje ona z surowców otrzymywanych przy zastosowaniu bardzo konkretnych standardów jakości. Pomijając już fakt tego, że zboże – czy to pszenica, ryż czy jęczmień – musi pochodzić z upraw, które nie stosują szkodliwych nawozów czy preparatów. Bardzo ważne są dodatki, które przy produkcji takiej mąki są stosowane. Surowce powinny pochodzić od renomowanych dostawców. Bardzo ważna jest technologia, jaka została wykorzystana do zmielenia zboża. Co więcej, mąka BIO wymaga właściwego pakowania, a także przechowywania w odpowiednich warunkach. Magazyny muszą być suche, zaciemnione i powinny też mieć obniżoną temperaturę. Wówczas niemożliwy jest rozwój jakichkolwiek bakterii czy drobnoustrojów, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość mąki.

 

 

Suszone owoce BIO – dlaczego są zdrowe?

Drugim po mące, jeśli chodzi o popularność produktów BIO, są suszone owoce. Dietetycy przekonują, że suszone owoce – niezależnie od tego, czy są BIO czy też nie, są świetnym zamiennikiem, jeśli chodzi o słodycze i jest to prawda. Musimy jednak pamiętać, że te suszone owoce, które w swojej nazwie posiadają przedrostek BIO, charakteryzują się tym, że do procesu ich suszenia wykorzystuje się naturalne metody. Z kolei jeśli chodzi o ich magazynowanie czy konserwowanie – tutaj wchodzą już specjalistyczne surowce. Musimy być świadomi tego, że zanim takie suszone owoce trafią do paczki, są one do tego przygotowywane. Przedrostek BIO nie tylko definiuje to, że owoce pochodzą z upraw, które nie stosują szkodliwych chemikaliów czy nawozów, ale też to, że sam proces ich powstawania jest możliwie jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Jeśli jednak mówimy o suszonych owocach, które dodatkowo są liofilizowane, to środki, które w procesie liofilizacji odegrały kluczową rolę pochodzą z naturalnych źródeł i nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia.

Żelatyna też może być BIO

Składnikiem produktów spożywczych, który nader często jest stosowany, jest także żelatyna. Surowce spożywcze dostarcza bardzo często firma Overlack, w tym właśnie żelatynę. Obecna jest ona nie tylko w słodyczach ale też np. różnego rodzaju galaretach czy przetworach mięsnych. Żelatyna BIO przetwarzana jest w bardzo konkretny sposób. Znaczenie ma tu zarówno fakt proszkowania, jak również przechowywania sproszkowanej żelatyny. To bardzo wymagający produkt – z uwagi na bardzo duże ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów, musi być on magazynowany w specjalistycznych magazynach – o obniżonej wilgotności, temperaturze oraz o możliwie jak najmniejszym dostępie do światła.