Jak pomalować sypialnię, by pracowity dzień zwieńczyć należytą porcją wypoczynku, co więcej – wypoczynku w eleganckim, stylowym wnętrzu?

W internecie roi się od dobrych rad i raportów analizujących wpływ otaczających nas barw na komfort naszego wypoczywania. Rozmaitej maści eksperci powołują się na psychologię kolorów, do czerwoności rozgrzewają się dekoratorskie fora debatujące, czy wstawienie do sypialni toaletki to już przeładowanie, czy jeszcze nie.  Nic dziwnego, że aranżacja sypialni wywołuje tyle emocji – w tym jednym pomieszczeniu spędzamy 1/3 doby. To, jak się tam czujemy, jak wypoczywamy, wpływa na nasze samopoczucie, a co za tym idzie - dalszą część dnia. Jak pomalować sypialnię i nie zwariować?

Nowoczesna sypialnia? To proste, nienachalne kolory.

Trzymamy fantazję na wodzy, jednak… na mocniejsze odcienie znajdzie się miejsce, prawda? Kolory Świata Nocna Wyprawa.


Sypialnia winna służyć relaksowi, nie odrabianiu z dzieckiem lekcji, nie oglądaniu telewizji czy pracy po godzinach. Relaksowi. Nie powinny nas rozpraszać niepotrzebne dodatki, akcesoria, meble, elementy wyposażenia. To samo dotyczy wystroju ścian, czyli kolorów. Zdecydujmy zatem, jaki styl, zestaw kolorów wprowadzi nas w kojąco-senny nastrój, a wnętrze – w strefę klasyki, nowoczesności i glamour. Pamiętajmy jednocześnie, że dla naszego samopoczucia ważne są dwie pory dnia: sypialnia winna wyglądać dobrze zarówno wieczorem, przy sztucznym świetle, kiedy kładziemy się spać, a także rano, skąpana w słońcu, nastrajając pozytywnie i zachęcając do mówienia przypadkowym przechodniom „dzień dobry”.

Tu się śpi! Ma być ciepło i przytulnie, także jeśli chodzi o kolory. Dulux EasyCare Granat Pierwsza klasa.


Jak przemalować sypialnię: trzy podstawowe rady

Im zgodniej, tym lepiej: wybierzmy odpowiedni naszym potrzebom styl aranżacji i zgodnie z jego założeniami pomalujmy ściany i dobierzmy dodatki. Kolor ścian pozwoli nam uzyskać pożądany nastrój. Sypialnia glamour czy może powiew nowoczesności? Posłuchajmy swojej intuicji.

Im prościej, tym lepiej: wybierzmy jeden, dwa kolory i operujmy w jego ramach. Niegdyś modne traktowanie dwóch przeciwległych ścian kontrastowymi barwami dziś jest absolutnie passe.

Im mniej, tym lepiej: aranżację sypialni podporządkowujemy jednemu celowi - wypoczynkowi.

Roztrzepana i zalotna - sypialnia glamour

Kusi oko błyskotkami i ozdobami. Sypialnia glamour nie boi się być w centrum uwagi. Silnie inspirowana czasami ludwikowskimi stanowić będzie znakomite zwieńczenie zabawy przeniesionej z nocnego klubu, a jednocześnie zapowiadać uciechy nocy. Tu idealnie odnajdą się mocne kolory. Jak pomalować sypialnię o takim charakterze? Glamour nie boi się ciemnych odcieni, od intensywnych czerwieni (jak Szkarłatna Róża) po wyzywające fiolety (może Zapach Prowansji). Dobrze tu wygląda wszystko, co się święci i błyszczy. Złoto jest tu królem.

Sypialnia w stylu glamour? Tylko, jeśli lubisz mocne, nasycone kolory. Jak Francuski Fiolet.


Mocne kolory współgrać powinny z przykuwającym wzrok łożem. Także nierzadko pikowany zagłówek łóżka może być utrzymany w tym samym kolorze, co ściana za nim. Do czego jeszcze powinny pasować kolory ścian w sypialni glamour? Do dywanów. Tudzież wypolerowanych na błysk podłóg. Poza tym sypialnia glamour jest skąpana w atłasach, jedwabiach; bardzo często stosowany jest tu plusz. Pamiętajmy jednak, że ten styl wymaga konsekwencji, zastosowane dodatki, kolory, tekstylia, powinny stanowić całość – i jednoznacznie podkreślać zamysł gospodarza: „to nie antykwariat ani Wersal, patrzcie na mnie, tak właśnie powinnam wyglądać!”.

Glamour lubi błyskotki. Paleta EasyCare Niezłomny fiolet lub Liliowa Magia – jaki fiolet Ciebie utuli do snu?

 

Klasycznie acz dyskretnie - elegancka sypialnia

Elegancka sypialna jest dystyngowana, błyszczy, jednak bliżej jej do naszyjnika z pereł niż złotego wisiorka zwieńczonego drogocennymi materiałami, jakim może być sypialnia glamour. Urządzając elegancką sypialnię, sięgamy do klasycznych, ponadczasowych trendów. Delikatnie przykuwamy wzrok wybijającymi się z szarości ścian dodatkami.

Sypialnia skąpana w elegancji imponować będzie prostotą i naturalnymi materiałami. Znajdziemy tu trochę kamienia, wiele odniesień do marmurów, ale także nienachalne piękno drewna. W eleganckiej sypialni oświetlenie bardziej przypomina element dekoracyjny niż funkcjonalny, często wykorzystywane są kryształy. Stanowić mogą swego rodzaju biżuterię dla tego pomieszczenia. Kolor ścian powinien pobudzać ten nastrój, stanowić monumentalne, acz powabne tło dla drogocennych materiałów – kryształów, jedwabiu i aksamitów. Sypialnie, które możemy uznać za eleganckie, są najczęściej utrzymane w jasnych barwach, dużą rolę odgrywa kolor biały, a także wspomniane wcześniej szarości. 

Pełnię elegancji wyrażą biele i off-white. Za to je kochamy! Kolory świata Antyczny marmur.

 

Modna, oszczędna i prosta - nowoczesna sypialnia

Czy trudną ją zdefiniować? I tak, i nie. Samo to wahanie może być świetną definicją nowoczesnej sypialni. Wspólnym elementem jest nawiązanie do geometrycznych kształtów, a także prosta forma. Nowoczesna sypialna flirtuje z modernizmem, odnosi się do szkła, betonu, czasami nawet i drewna. Jednocześnie może przetańczyć całą noc z futurystycznymi materiałami, tworzywami sztucznymi, plastikami. Do nowoczesnej sypialni pasują monochromatyczne kolory. Dominują biele – nic odkrywczego! Jednak mogą być one skontrastowane z czernią. Jeśli pragniemy pomalować sypialnię na bardziej nowoczesną, zastanówmy się nad motywem szachownicy. Z drugiej strony nasycone głębokie kolory także doskonale się odnajdą w nowoczesnym wnętrzu. Rzadziej będzie to czwarta, kontrastująca z trzema białymi, kolorowa ściana, częściej intensywny żółty pas (jak chociażby Cytrynowy Sad) za wezgłowiem łóżka czy też z pozoru niepasujący, burzący kompozycję, umieszczony na środku ściany szaleńczo zielony prostokąt imitujący drzwi.

Surowość betonu, drewno, dużo światła i biel. To jedno z obliczy nowoczesnej sypialni.

 

Jak pomalować sypialnię? Nie ma jednej recepty! To wbrew pozorom bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu może sięgać po kolejne kolory i je odkrywać, zestawiać i testować, wypracowując idealne połączenia.

Autor: Dulux