Niech Cię nie zmyli nazwa - styropian budowlany – to nie określenie danego produktu, a kategorii. Asortyment termoizolacji ścian jest bowiem tak ogromny, że wybierając się do sklepu lub zamawiając przez Internet, nie wiemy dokładnie, na co się zdecydować. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki, ale za to konkretny poradnik, w którym przedstawimy styropiany i ich przeznaczenie służące nie tylko do ociepleń budynków.

Styropian to nic innego jak izolacja uniwersalna. Podczas jego wyboru należy sugerować się własnymi potrzebami. Jednakże najważniejszą cechą rozróżniającą poszczególne artykuły to tzw. współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). To on bowiem decyduje o niezbędnej grubości warstwy termoizolacji oraz bilansie energetycznym domu. Na plan dalszy, ale równie istotny, schodzą cechy użytkowe, np. nienasiąkliwość czy twardość. Styropian jest również odpowiednio dobierany do rodzaju ścian i ich wykończenia.

Styropian fasadowy stosuje się do wykonania izolacji termicznej podłóg, nadproży okiennych, ościeży oraz stropodachów. Oznacza to, że płyty te można stosować do izolacji cieplnej fasad oraz elewacji, szczególnie tam, gdzie mechaniczne obciążenia nie są znaczące. Budowlańcy używają go do ocieplenia ścian szkieletowych, ścianek działowych oraz lekkich konstrukcji. Ten rodzaj styropianu może występować z krawędziami płaskimi oraz frezowanymi, dzięki czemu ułatwi on układanie płyt na tzw. zakładkę.

Styropian grafitowy najczęściej stosowany jest w budownictwie energooszczędnym, jeśli więc planujesz budowanie domu pasywnego, to ten rodzaj sprawdzi się idealnie. Ponadto fachowcy stosują go na balkonach i loggiach. Wynika to z faktu, iż zapewnia on wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak sama nazwa wskazuje, styropian podłogowy stosuje się do ocieplania podłóg oraz posadzek na gruncie. Jego cechą charakterystyczną jest lepsza wytrzymałość na ściskanie. Oznacza to, że został on odpowiednio dostosowany do tzw. obciążeń użytkowych.

Styropian fundamentowy to materiał, który można stosować aż do 6 metrów pod ziemią. Jak wiemy, każdy budynek składa się z fundamentów – bez nich nie powstałby żaden dom, nie wspominając już o konstrukcji, która byłaby chybotliwa i niebezpieczna w użytkowaniu. Zadaniem tego styropianu jest odpowiednia termoizolacja podziemnych elementów danego budynku – niezależnie od tego, czy jest to dom, firma, czy placówka państwowa.

Styropian dachowy to kolejny rodzaj, służący do zapewnienia odpowiedniej termoizolacji dachów płaskich. Oprócz ocieplania jego zadaniem jest również odprowadzanie wody z połaci dachów zielonych czy tarasów. Produkt ten jest chwalony za prostotę podczas montażu tak jak i bycie alternatywą dla spadków wykonanych z wełny mineralnej oraz betonu.

Budowa domu wiąże się z licznymi obowiązkami i nowymi wyzwaniami. Zanim jednak przystąpisz do jego wznoszenia, powinieneś wziąć wszelkie aspekty pod uwagę, które pozbawią Cię dodatkowych wydatków. Styropian budowlany to jedno z tych rozwiązań, które dbają o Twój portfel. Warto więc wydać więcej pieniędzy na wyższą jakość, niż później opłacać spore rachunki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na knauf-industries.pl