ad

Wiadomości polityczne ostatnio dotyczyły głównie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili również nowelizację projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii, prawo wodne oraz ustawę o rynku mocy. Posłowie na czele z Jarosławem Kaczyńskim odrzucili też referendum dot. reformy oświaty.

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym

Zgodnie z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa dotychczasowi członkowie KRS zostaną usunięci w zamian za nowych sędziów wybranych na innych zasadach. Poprzednio większość rady została wybierana przez zgromadzenie sędziów, a o mniejszości decydował rząd na czele z prezydentem RP. Nowe przepisy dają możliwość wyboru przez posłów zarówno sędziów, jak i kandydatów na poszczególne środowiska prawnicze. Nowe Zgromadzenie Rady będzie w 70% składać się z polityków. Tak więc wybór sędziów do KRS będzie zależał od posłów znajdujących się w większości parlamentarnej.

Nowa ustawa dotycząca sądów powszechnych skutkuje natomiast wzmocnieniem nadzoru przez ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobrę) nad wszystkimi sędziami. Zgodnie z nowymi przepisami ten jeden polityk będzie mógł odwołać i powołać prezesów sądów bez uwzględnienia przyczyny swej decyzji. Ustawa dotyczy też łatwiejszej procedury zmieniania togi prokuratorskiej na sędziowską. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że jest to tylko przejściowe rozwiązanie aż do wyłonienia członków Sądu Najwyższego.

Referendum dot. reformy oświaty, nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, prawo wodne, ustawa o rynku mocy

We czwartek, 20 lipca politycy głosowali w sprawie referendum dotyczącym reformy oświaty. Przeciwko zagłosowało 230 posłów, tak więc zmiany te nie zostaną uchwalone. Referendum zostało utworzone na skutek 910 tys. podpisów osób, którzy sprzeciwiają się likwidacji gimnazjum przez PiS.

Została również uchwalona nowelizacja dotycząca odnawialnych źródeł energii. Celem projektu było zrezygnowanie ze stałej ceny zastępczej i dopasowanie jej do rynkowych opłat. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zgodnie odrzucili poprawki opozycji oraz nie wpuścili na obrady ekologów. Ustawa ta przyczyni się do ograniczenia rozwoju odnawialnych źródeł energii i większego udziału elektrowni węglowych.

Politycy przegłosowali też nowe prawo, zgodnie z którym wzrośnie cena wody. Koszty dotkną zarówno zwykłych obywateli, jak i rolników oraz przemysłowców. W związku z ustawą wodną podrożeje m.in. woda mineralna, mięso i chleb.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości tworzą też ustawę o rynku mocy, która będzie dotyczyć nowego podatku doliczanego do opłaty za prąd. Wylicza się, że skutkiem tego projektu będzie około 7 zł doliczone do każdego miesięcznego rachunku. Pieniądze te zostaną przeznaczone na opłacenie kar unijnych za zanieczyszczanie środowiska przez elektrownie węglowe.