Wcześniej – choć rozwijane były w wielu ośrodkach uniwersyteckich i naukowych zlokalizowanych w różnych miejscach globu – traktowane były przez międzynarodowe koncerny oraz większe korporacje jedynie w formie ciekawostki oraz technologii, która po jej dostatecznym dopracowaniu będzie mogła zostać wykorzystana jako wsparcie w procesach produkcyjnych i wytwórczych. Nikt nie przypuszczał wtedy, że metody wykorzystywane do druku 3d zostaną w tak krótkim czasie ulepszone na tyle, że oferowane aktualnie drukarki 3d okazać się będą mogły faktycznie pomocne przy kolejnych etapach prac projektowych i prototypowych, a także – o czym coraz częściej mówi się w branży – podczas wykonywania seryjnych wydruków projektów 3d.

Szybki rozwój technologii druku przestrzennego wymusił też powstanie charakterystycznej siatki pojęciowej, która może nie być jednolicie rozumiana przez osoby niezajmujące się na co dzień w sposób zawodowy drukiem 3d oraz niepracujące na wykorzystywanych w tym celu urządzeniach. Z tego też względu celowym oraz koniecznym wydaje się stworzenie oraz przytoczenie podstawowych definicji druku 3D, które pomogą poruszać się w tej branży zarówno osobom, które zamierzają z nią związać przyszłość zawodową, jak też hobbystom oraz innym osobom zainteresowanym drukiem przestrzennym jedynie na cele osobiste. Sięgając po czasopisma branżowe oraz specjalistyczne opracowania bez znajomości podstawowych pojęć, osoby te mogą nie do końca swobodnie poruszać się wśród omawianych zagadnień. Stąd też definicje druku 3d mogą okazać się dla nich niezbędnym narzędziem pracy.

Przygotowywane przez poszczególnych producentów oraz dystrybutorów drukarek 3d oraz akcesoriów i innych urządzeń wykorzystywanych do druku przestrzennego słowniczki i definicje uwzględniają zazwyczaj podstawowe pojęcia oraz opisują najczęściej wykorzystywane technologie druku, a także powszechnie używane materiały eksploatacyjne oraz surowce, przy pomocy których dokonuje się wydruku poszczególnych projektów i modeli. Dzięki opracowaniom wyjaśniającym podstawowe definicje druku 3d użytkownicy sprzętu dowiedzieć mogą się, jakie znaczenie nadawać należy powszechnie używanym w branży skrótom typu ABS (jest to materiał eksploatacyjny, tworzywo używane do druku modeli), DLP (jest to jedna z metod wydruku 3d) oraz inne, a także w jaki sposób rozumieć takie pojęcia jak filament (zbiorcze określenie surowców używanych do drukowania), fotogrametria (przechwytywanie serii obrazów za pomocą kamery lub aparatu i łączenie ich w całość za pomocą wspólnych punktów lub cech geometrycznych). Zaznajomienie się z tymi zagadnieniami wydaje się być pierwszym i niezbędnym krokiem, od którego każdy z nas powinien zacząć przygodę z drukowaniem przestrzennym 3d. Jeżeli natomiast nie lubimy czytać i uczyć się w sposób całkowicie samodzielny, zagadnienia te omawiane są także podczas kursów i szkoleń z druku 3d.