Tego typu produkty różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale również rodzajem zastosowanego w nich spoiwa. Jeśli chodzi o kleje montażowe, można wyróżnić ich cztery rodzaje: rozpuszczalnikowy, bezrozpuszczalnikowy, poliuretanowy oraz najbardziej nowoczesny – hybrydowy.

Rozpuszczalnikowe kleje montażowe

Klej montażowy typu rozpuszczalnikowego zalicza się do ich najstarszej generacji. Sprawdza się on przy łączeniu ze sobą drobnych elementów. Połączenie z wykorzystaniem takiego kleju jest bardzo silne, ale w przypadku chęci uzyskania większej elastyczności, warto postawić na produkty nowszej generacji.

Klejami rozpuszczalnikowymi można łączyć elementy drewniane (jak panele i listwy), blachę, szkło oraz ceramikę. Przy klejeniu warto mieć ze sobą maseczkę, ponieważ taki klej wydziela intensywny zapach.

Kleje montażowy bezrozpuszczalnikowy

Montażowy klej bezrozpuszczalnikowy produkowany jest są ze specjalnego spoiwa. Stanowi ono dyspersję wodną żywic o charakterze akrylowym. Dzięki temu nie dochodzi do zabrudzenia takimi klejem łączonych ze sobą powierzchni.

Doskonale sprawdza się w przypadku, gdy co najmniej jeden z elementów posiada lekko porowatą powierzchnię. Dzięki temu znajdująca się w kleju woda ma szansę odparować, co zwiększy siłę połączenia.

Atutem klejów rozpuszczalnikowych jest to, że po połączeniu elementów można takie połączenie delikatnie skorygować poprzez ich przesunięcie. Taki klej nie wysycha bowiem od razu.

Kleje poliuretanowe

Klej poliuretanowy to specjalistyczny produkt, który utwardza się z udziałem wilgoci. Zanim użyje się go do łączenia elementów, warto je delikatnie zwilżyć. Po nałożeniu trzeba je dodatkowo przycisnąć, by doszło do odpowiedniego utwardzenia się takiego kleju montażowego.

Kleje poliuretanowe sprawdzają się idealnie przy naprawach uszkodzonych mebli, montażu okien i drzwi oraz przyklejaniu styropianu (np. w toku prac związanych z ocieplaniem budynku).

Kleje montażowe hybrydowe

Kleje montażowe tego typu mogą nie tylko służyć do łączenia ze sobą różnych elementów, ale także do uszczelniania. W niektórych przypadkach zastępują one pod tym względem silikon.

Pozwala na to specjalne spoiwo. Kleje hybrydowe są bardzo elastyczne i nie ulegają łatwo kruszeniu się lub pękaniu. Można je także malować. Tego typu kleje sprawdzą się przy klejeniu różnego rodzaju listew, paneli, stali, aluminium, mosiądzu oraz styropianu i gipsu. Ich atutem jest najwyższa wytrzymałość ze wszystkich klejów dostępnych na rynku.