Otrzymałeś od pracodawcy PIT-11. Jest to dokument wystawiany przez płatnika (np. zakład pracy lub zleceniodawcę), który zawiera informacje o przychodach, kosztach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jednocześnie PIT-11 stanowi formularz, na podstawie którego złożysz własne zeznanie podatkowe, czyli PIT-37. Dowiedz się, jak wypełnić PIT-37 oraz dlaczego warto skorzystać w tym celu z programu PIT.  

 

PIT-37 - dla kogo?

PIT-37 to formularz przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zleceniobiorców, emerytów oraz rencistów. Jest to więc najczęściej wypełniana deklaracja w Polsce. Co roku składa ją ok. 16 mln podatników. PIT-37 możesz złożyć indywidualnie lub razem z małżonkiem. Za pomocą tego formularza skorzystasz także z przysługujących ci ulg podatkowych. Na wysłanie PIT-37 masz czas do końca kwietnia 2018 roku.

 

Krok 1: Podaj podstawowe informacje

Druk PIT-37 jest podzielony na części nazwane kolejnymi literami alfabetu. W części A musisz podać urząd skarbowy, w którym chcesz złożyć zeznanie. Następnie zaznaczasz, czy składasz pierwsze zeznanie, czy chcesz skorygować złożoną wcześniej deklarację.

 

Część B to miejsce, w którym wpisujesz swoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL. Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, musisz podać także jego dane osobowe.

 

Krok 2: Oblicz dochody i wpisz wysokość składek

Część C PIT-37 to ta sekcja, do wypełnienia której będziesz potrzebował druku PIT-11 przekazanego przez pracodawcę. Osoby zatrudnione w jednym miejscu przepisują dane wyłącznie z jednego formularza PIT-11. Jeżeli natomiast pracowałeś w kilku miejscach (przykładowo na etacie oraz wykonywałeś zlecenia na podstawie umowy o dzieło), musisz poczekać na druki PIT-11 od wszystkich pracodawców. W części C wpisujesz uzyskane w ciągu roku przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty oraz kwoty zaliczek pobranych przez płatnika (płatników). Wszystkie te informacje znajdziesz w PIT-11.

 

W części D formularza PIT-37 wpisujesz wysokość składek potrąconych przez płatnika na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe). Osoby zatrudnione na kilku etatach lub wykonujące kilka zleceń, muszą zsumować wszystkie odprowadzone w ciągu roku składki.

 

Na tym etapie wiele osób martwi się, czy poprawnie wprowadziło wszystkie dane. Jeżeli również masz tego rodzaju wątpliwości, skorzystaj z PIT-u online. Wiele programów podatkowych oferuje wstępnie wypełnione deklaracje, uzupełnione na podstawie danych przekazanych przez płatników. Składając PIT przez internet, zyskujesz większą pewność, że druk został wypełniony prawidłowo.

 

Krok 3: Wybierz ulgi i odliczenia

W kolejnym etapie wypełniania PIT-37 podajesz, z jakich ulg chcesz skorzystać (ulga z tytułu wychowania dzieci, ulga na internet, ulga rehabilitacyjna czy ulga dla krwiodawców). Jeżeli przysługuje ci ulga z tytułu wychowania dzieci, wprowadzasz również ich dane.

 

Krok 4: Oblicz podatek

Ostatni etap wypełniania druku PIT-37 to obliczenie podstawy opodatkowania oraz podatku. Są to dane, które należy wpisać w części E. Podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne. Uzyskaną w ten sposób kwotę należy zaokrąglić do pełnej złotówki.

Jeżeli rozliczasz  PIT-37 online, program wykona wszystkie obliczenia za ciebie, uwzględniając aktualne limity i zasady obliczania podatku.  

 

Krok 5: Wyślij deklarację

To wszystko! Twój PIT online został wypełniony. Teraz wystarczy, że podasz kwotę przychodu wpisanego w deklaracji z poprzedniego roku. Jest to sposób autoryzacji zeznania, dlatego nie będziesz potrzebował kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Gdy twój PIT-37 przejdzie weryfikację formalną, otrzymasz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

 

Jak widzisz, złożenie PIT przez internet programem PIT PRO -> www.podatnik.info/program_do_pit/pit-37 jest prostsze, niż mogłoby się wydawać.