ad

Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, udzielenie pomocy nie jest tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego człowieka. Gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, nieudzielenie jej przez nas może skutkować odpowiedzialnością karną. Dlatego, jeśli nie znamy zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, warto zapisać się na kurs.

Kursy udzielania pierwszej pomocy systematycznie organizuje u nas Polski Czerwony Krzyż. Chętni uczą się na nich, jakie są etapy udzielania pierwszej pomocy i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Poznają też techniki udzielania pomocy w przypadkach: udaru, porażenia prądem, napadu drgawek, napadu astmy oskrzelowej, zawału serca, zakrztuszenia, krwotoku, złamania, pogryzienia przez psa, pokąszenia przez owady czy przez jadowite zwierzę. Kurs obejmuje udzielanie pierwszej pomocy niemowlętom, dzieciom i dorosłym.

Niezbędnym punktem takiego kursu jest również omówienie składu apteczki domowej i samochodowej.

 

Skład apteczki samochodowej

Co powinno się w niej znaleźć? Różnej wielkości i rodzaju plastry i opatrunki, opaski elastyczne lub półelastyczne, bandaże, jałowe kompresy z gazy, chusty trójkątne (do stabilizacji kończyn w przypadku np. złamań), nożyczki, lateksowe rękawiczki (do zabezpieczenia rąk ratownika przed zakażaniem), koc ratunkowy (do przykrycia poszkodowanego - by go ogrzać lub ochłodzić), maseczka (do sztucznego oddychania), a dla przypadkowych ratowników – również instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Składniki takiej apteczki możemy skompletować z pomocą lekarza lub farmaceuty, ale też samodzielnie, korzystając z produktów dostępnych w sklepach medycznych, takich jak hurtowniamedyczna.com.pl.

Jak informują policjanci, do apteczki samochodowej nie wkładamy leków ani środków dezynfekcyjnych, bo zmienne warunki atmosferyczne panujące w samochodzie nie sprzyjają ich przechowywaniu.

Leki są za to nieodzownym składnikiem apteczek domowych.

 

Skład apteczki domowej

Oprócz wymienionych wyżej środków opatrunkowych, w składzie apteczki domowej muszą znaleźć się medykamenty. Jakie? Przede wszystkim te, które przyjmujemy ze względu na nasze przewlekłe choroby, typu cukrzyca czy nadciśnienie. Kolejną grupą niezbędnych medykamentów są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Najlepiej, by były to leki zarówno na bazie ibuprofenu, jak i paracetamolu. Po co? Gorączkę, szczególnie u dzieci, najlepiej zbijać oboma rodzajami leków naprzemiennie.

Na wypadek grypy jelitowej warto zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne i środki uzupełniające elektrolity. Koniecznym składnikiem naszej apteczki są też leki i maści przeciwhistaminowe, czyli hamujące objawy alergii. Warto zaopatrzyć się również w wapno.

Dodatkowo, w apteczce domowej powinny się znaleźć: preparaty na kaszel, katar, leki przeciw wzdęciom i zaparciom, preparaty na ukąszenia owadów, sól fizjologiczna, maści na rany i skórę, witaminy i lek przeciw chorobie lokomocyjnej. Jeśli mamy problemy ze snem, jesteśmy zestresowani, zaopatrzmy naszą apteczkę również w leki uspokajające i nasenne.

Apteczka domową powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Dobrze, jeśli rzeczy w niej zawarte są posegregowane ze względu na zakres działania. Dobrym pomysłem jest też rozdzielenie lekarstw dla dorosłych i dzieci.

Skład apteczki co kilka miesięcy trzeba sprawdzać, by usuwać z niej przeterminowane leki.