W województwie łódzkim stopa bezrobocia jest na średnim poziomie w porównaniu do reszty kraju – 6,8% (7,8% w Pabianicach). Sprawdź, kto według Barometru zawodów nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy!

Branża budowlana i wykonawcza

Największe poszukiwania toczą się w sferze pracowników fizycznych. W tym sektorze zawsze potrzebne są ręce do pracy, a współcześnie jest coraz trudniej znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych fachowców  – potwierdzają specjaliści z portalu Aplikuj.pl. W Polsce prace fizyczne są zazwyczaj wyjątkowo ciężkie i nieproporcjonalnie mało opłacane. Sytuacji nie poprawia fakt, że większość polskich fachowców decyduje się na emigrację do m.in. Wielkiej Brytanii i Niemiec, przy czym do kraju napływa duża liczba Ukraińców, gotowych pracować po najniższych stawkach. Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie będą mieli więc m.in. murarze i tynkarze, spawacze i ślusarze.

Elektryka i stolarka

Przedstawiciele takich zawodów, jak elektrycy i energetycy reprezentują starzejące się kadry. Ich kwalifikacje ulegają przedawnieniu, a zainteresowanie tym sektorem jest niewielkie wśród młodych pokoleń. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku cieśli i stolarzy budowlanych. W tych zawodach doświadczenie i odpowiednie wykształcenie jest niezwykle istotne, więc bardzo pożądane i poszukiwane przez pracodawców.

 

Transport i spedycja

O zarobek powinni być spokojni także zawodowi kierowcy. Do pracy potrzebni są kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, m.in. wymaganym typem prawa jazdy. Stanowisko kierowcy ciężarówki dodatkowo zniechęca potencjalnych zatrudnionych przymusem ciągłego przebywania poza domem.

Branża wytwórcza

Według Barometru zawodów, w Łódzkim potrzebni są krawcy i pracownicy produkcji odzieży. Za ten stan odpowiedzialne są rotacje na stanowiskach pracy. Najczęściej w tym sektorze zatrudnione są osoby w wieku przedemerytalnym, które dostają z czasem przeciwwskazania zdrowotne. W obliczu deficytu pracowników pracodawcy zmuszeni będą do oferowania coraz bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia.

Gastronomia

Na brak zajęcia nie będą mogli narzekać także kucharze i piekarze. Starosta podał do informacji, że brak odpowiednich pracowników wiąże się z dużą liczbą ofert, w których pracodawcy wymagają znajomości konkretnej kuchni, np. ukraińskiej, hinduskiej. Również warto posiadać doświadczenie, np. odbyty kurs baristy, barmana czy kelnera. Niemniej jednak coraz więcej pracodawców oferuje szkolenie dla nowych pracowników.

Operatorzy maszyn

Bardzo poszukiwani są operatorzy przeróżnych maszyn, np. sprzętu do robót ziemnych, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, obrabiarek skrawających, urządzeń dźwigowo-transportowych. Niewiele osób posiada uprawnienia na tak specyficzne urządzenia. Jednym ze skutków szybkiego rozwoju technologicznego jest ciągłe powstawanie nowych maszyn. Pracownikom niekiedy trudno jest nadążyć za nowinkami. Osoby dawniej pracujące w fabrykach muszą mieć świadomość tego, że niedługo ich stanowiska mogą przestać istnieć. Teraz muszą nauczyć się obsługi skomplikowanych maszyn, ale jest ryzyko, że te mogą ich w przyszłości zupełnie zastąpić – ostrzegają specjaliści z portalu Aplikuj.pl.

 

Opieka zdrowotna

Brakuje osób do opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Jest to bardzo wymagająca praca, do której konieczne są odpowiednie uwarunkowania. Większość ofert pracy dotyczy zatrudnienia za granicą i ze znajomością języka obcego w stopniu komunikatywnym. Podobnie wygląda sytuacja pielęgniarek i położnych, których wciąż brakuje na rodzimym rynku pracy.

IT

Zapotrzebowanie na pracowników w najbardziej dynamicznie rozwijającej się sekcji nadal nie słabnie. Jeśli chodzi np. o grafików komputerowych, to lokalne zasoby pracy nie spełniają oczekiwań pracodawców. Wyjątkowo potrzebni są także projektanci i administratorzy baz danych oraz oczywiście programiści.

 

Zawody problematyczne

Wiadomo już, kto nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Komu jednak będzie trudniej? Barometr zawodów wymienia w tzw. zawodach nadwyżkowych: biologów, biotechnologów, biochemików, inżynierów chemii i chemików, pedagogów i pracowników sprzedaży internetowej.

 

Współcześnie rynek pracy ulega dynamicznym przemianom. Pracownikom ze starszych pokoleń może być trudno nadążyć za tymi zmianami. Młodsze pokolenia mają świadomość tego, że np. niektóre zawody są zagrożone „wyginięciem”. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: 5 zawodów, które w przyszłości przestaną istnieć.  W obliczu technologicznej rewolucji, każda zatrudniona osoba powinna stale trzymać rękę na pulsie.