Pożyczki pozabankowe stają się coraz modniejszą formą zewnętrznego dofinansowania. Kiedy spotykają nas budżetowe problemy, powinniśmy rozejrzeć się za odpowiednim dla nas zobowiązaniem, którego firmy pożyczkowe udzielą nam chętniej i szybciej niż banki. Jakie są powody, dla których szybkie pożyczki pozabankowe cieszą się dużym zainteresowaniem pożyczkobiorców? Na pewno jednym z najważniejszych jest ich nowoczesna forma, która sprawia, że są one osiągalne dla każdego z nas.

Szybkość pożyczania bez wychodzenia z domu

Sektor pozabankowy w ostatnich latach rozwinął się i uległ poważnemu zmodernizowaniu. Dzięki automatyzacji procesu pożyczania, tego typu wsparcie finansowe stało się ogólnodostępne. Jedyne, czego potrzebujemy do zaciągnięcia zobowiązania, to internet i nie więcej niż 15 minut wolnego czasu. Nie ma już znaczenia, gdzie mieszkamy, ponieważ przez cały proces przebrniemy w domowym zaciszu. Kiedyś ludzie z małych miejscowości musieli się mocno fatygować, aby uzyskać pożyczkę. Dzisiaj, o ile tylko mamy dostęp do internetu, nie musimy robić nic poza kilkoma kliknięciami.

Do złożenia wniosku o szybką chwilówkę na raty potrzebne nam będą tylko podstawowe dane, do których mamy łatwy dostęp. Nie trzeba więc już stać w kolejkach w instytucjach pozabankowych, składać wniosków, ani odwiedzać urzędów, aby uzyskać dokumenty, które wydają się być absolutnie zbędne. Dzisiaj pożyczanie jest szybkie i łatwe.

Porównywarka pożyczkowa nieocenioną pomocą

Wśród mnogości firm pożyczkowych i ofert łatwo się zgubić. Z pomocą przychodzą porównywarki pożyczkowe, które pomagają nam się odnaleźć i wybrać odpowiednią dla nas pożyczkę. Strony zajmujące się porównywaniem ofert instytucji pozabankowych przygotowują comiesięczne rankingi, w których zawarte są zestawienia najbardziej korzystnych promocji.

Takie strony posiadają w swoich bazach również szczegółowe opisy firm pożyczkowych, które w rzetelny sposób przedstawiają wszelkie ważne dla klientów informacje, np. dokładną ofertę firmy, kolejne kroki rejestracji i wnioskowania, opinie innych konsumentów. Takie dane z pewnością pomogą nam w podjęciu finalnej decyzji.

Szybka weryfikacja pożyczkobiorców

Niewątpliwym plusem wynikającym z nowoczesności firm pożyczkowych jest radzenie sobie z weryfikacją zdolności kredytowej klientów. O ile bankom proces ten zajmuje od kilku dni do nawet kilku tygodni, tak tutaj pożyczkodawca upora się z nim znacznie szybciej. Wynika to z faktu, że przy zaciąganiu pożyczek internetowych nie spotkamy się z koniecznością przedstawienia stosu dokumentów, których sprawdzenie wymaga niestety czasu. Jest to wielki ukłon w stronę pożyczkobiorców, ale też ułatwienie dla pożyczkodawców, którzy oszczędzają swój czas. Zazwyczaj jedynymi dokumentami, które są potrzebne do złożenia wniosku o pożyczkę jest dokument tożsamości oraz ogólne informacje o naszym zatrudnieniu.

Jednak jak firmy pożyczkowe radzą sobie z weryfikacją naszej tożsamości? W ostatnich latach odnotowano wiele prób zaciągnięcia pożyczki na skradziony dowód i podszywania się pod inne osoby. Stworzono więc pewne metody, dzięki którym łatwiej jest walczyć z internetową przestępczością. Jednym z najpopularniejszych sposobów sprawdzania faktycznych personaliów klientów jest przelew weryfikacyjny. Jest to symboliczna kwota (do 1 zł), o której przelanie zostaniemy poproszeni w końcowym etapie składania wniosku. Przelew służy właśnie potwierdzeniu naszych danych osobowych. Tym sposobem pożyczkodawca w szybki sposób uzyska pewność, że jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy.

Szeroki dostęp do informacji o pożyczkodawcy

W ramach ochrony klientów pojawia się coraz więcej instytucji, których zadaniem jest chronić pożyczkobiorców. Jednakże nikt za nas nie zadba o nasze bezpieczeństwo – dlatego przed podpisaniem umowy powinniśmy bardzo skrupulatnie sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, z którym chcemy podpisać umowę. Tym bardziej, że do wszystkich tego typu baz mamy dostęp internetowy, więc taka weryfikacja nie zajmie dużo czasu, a uzyskamy pewność, że zaciągamy pożyczkę bez ryzyka i nie mamy do czynienia z oszustem.

Jedną z najbardziej rzetelnych instytucji jest KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. To państwowa baza podmiotów gospodarczych prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe. Rejestr ten ma obowiązek księgować informacje takie jak status prawny, sytuację finansową, ewentualne zadłużenia podatkowe, celne lub wobec ZUS. To rzetelne źródło informacji, z którego dowiemy się, czy firma istnieje i czy posiada NIP oraz REGON, który oznacza obecność przedsiębiorstwa w Rejestrze Gospodarki Narodowej.

Innym pewnym źródłem, do którego możemy się odwołać w razie wątpliwości, jest Komisja Nadzoru Finansowego. Jej zadaniem jest monitorowanie rynku finansowego w Polsce, a nad jej nadzorem czuwa Prezes Rady Ministrów. Komisja ta wskaże nam firmy, do których powinniśmy podchodzić sceptycznie i darzyć je ograniczonym zaufaniem. Dzięki stworzonym przez nią listach, takich jak lista ostrzeżeń publicznych, dowiemy się, które firmy działają bez odpowiednich zezwoleń KNF, a przez to łamią prawo.