W tym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące montażu kamer wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Zacznijmy od wnętrza domu. Musimy pamiętać o tym, że oko kamery powinno śledzić przede wszystkim główne wejście do budynku. Kamerę instalujemy naprzeciwko drzwi, tak by rejestrowała każdą wchodzącą i wychodzącą osobę. Kamery należy umieścić także przy drzwiach bocznych, nawet wtedy, gdy pozostają one zamknięte na klucz. Kolejna ważna kwestia to monitoring pomieszczeń, w których przechowywane są cenne przedmioty - oszczędności, biżuteria czy dokumenty.

Kamery w sklepach, podobnie jak w przypadku domu prywatnego, powinny być umieszczone naprzeciwko wszystkich drzwi, zarówno przy wejściu głównym do sklepu, jak i przy drzwiach ewakuacyjnych. Bardzo ważna jest też obserwacja kas. Dzięki rejestracji każdej sceny można wykryć nieprawidłowości, pomyłki czy próby kradzieży. W sklepie kamera musi znajdować się także na zapleczu i w magazynie, tam gdzie przechowywany jest towar. Wskazówki te dotyczą małych, prywatnych sklepików. Wielkie supermarkety używają rozbudowanych systemów, na które składają się setki kamer i rejestratorów (np. rejestratory ip - http://www.kamery.pl/produkty/rejestratory-ip/index.html).

Projektując system monitoringu we własnej, niewielkiej firmie musimy oprócz bezpieczeństwa, myśleć także o komforcie pracowników. Pamiętajmy o poszanowaniu ich prawa do prywatności. Monitoring ma przecież stać na straży porządku i spokoju, nie powinien natomiast psuć nastroju w pracy i budzić atmosfery braku zaufania. Nikt z nas nie lubi przecież być bez przerwy kontrolowany. Kamery przemysłowe nie powinny więc być instalowane w toaletach czy szatniach. Warto ograniczyć je do korytarzy, holu głównego i pomieszczeń strategicznych dla firmy, na przykład tych, w których przechowywana jest ważna dokumentacja.

Kolejną istotną kwestią jest rozmieszczenie kamer na zewnątrz budynku. Jeśli chodzi o posesję prywatną, wystarczy kamera umieszczona przy drzwiach wejściowych, przy furtce lub bramie wjazdowej oraz przy wjeździe do garażu. W przypadku sklepu lub małej firmy ważna stanie się także obserwacja parkingu. Może to pomóc w przypadku kwestii spornych (np. stłuczek) czy poważniejszych zajść, takich jak kradzież samochodu.

Podczas wyboru miejsca dla kamery, czy to zewnętrznej czy wewnętrznej, zawsze musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy - oko kamery powinno widzieć wszystko, co dzieje się wokół niego. Jego pola widzenia nie powinno więc absolutnie nic ograniczać. Kamer zewnętrznych nie instalujemy w okolicy bujnie rosnącej roślinności, w pobliżu rzeźb, pomników, itp. Wewnątrz domu również pamiętamy o tej zasadzie. Unikajmy okolic okien zdobnych w długie firany i zasłony, wysokich lamp stojących i dużych żyrandoli. W małym, ciasnym sklepiku, wypchanym szczelnie towarami, zadanie rozmieszczenia kamer będzie nie lada wyzwaniem. Jednak trzeba podejść do niego bardzo poważnie, ponieważ kamera może uchronić właściciela przed znacznymi stratami materialnymi.

Kamery powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Gdy znajdą się zbyt nisko, łatwo będzie zasłonić im widok. Wystarczy przestawienie mebli czy położenie dużego przedmiotu w ich polu widzenia. Gdy umieścimy je zbyt wysoko, obraz może być niewyraźny, a kamera nie będzie spełniała w stu procentach swojego zadania.

Przed instalacją systemu monitoringu wizyjnego, warto zasięgnąć porady specjalisty lub zlecić montaż profesjonalnej firmie np. nvr.pl