Doceniają oni tę formę transakcji przede wszystkim ze względu na wymierne korzyści w postaci: oszczędności, bezpieczeństwa i czasu realizacji transakcji. Jest ona nie tylko popularna wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania we frankach, ale również wśród osób podróżujących za granicę.

Choć kantory internetowe powstały stosunkowo niedawno (pierwszy pojawił się w 2009 roku), z każdym rokiem zyskują coraz więcej zwolenników. Jak wynika z badań TNS Polska, najczęściej walutę wymieniają osoby podróżujące za granicę.

Dlaczego Polacy wymieniają walutę online?

Cytowany raport wykazał, że 40 proc. Polaków powyżej 15. roku życia wymienia walutę, z czego 80 proc. dokonuje transakcji w kantorze tradycyjnym lub internetowym. Zdecydowana większość klientów kantorów internetowych, bo aż 54 proc., za główny cel transakcji podaje wyjazdy zagraniczne. 21 proc. respondentów spłaca w ten sposób kredyt walutowy, a dla 12 proc. stanowi to źródło zarobkowania.

Korzyści z wymiany walut przez internet

Wymiana waluty przez internet jest przede wszystkim korzystna finansowo. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet do 6 proc. w porównaniu z transakcjami realizowanymi w tradycyjnych kantorach czy bankach. Ponadto wymiana online jest równie bezpieczna, jak bankowość elektroniczna.

– Zaletą wymiany walut w sieci jest wygoda i szybkość. Nawet w ciągu 15 minut można wykonać transakcję bez wychodzenia z domu – mówi Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl. – Do przeprowadzenia wymiany wystarczy posiadanie dwóch kont bankowych — złotowego i walutowego. W ofercie naszego serwisu jest aż 20 walut.

Wymiana przed wyjazdem i w czasie podróży

Warto podkreślić, że wymiany można dokonywać nie tylko przed planowanym wyjazdem, ale i w jego trakcie. Różne sytuacje losowe oraz nieprzewidziane wydatki mogą spowodować, że podczas wyjazdu zabraknie nam środków. Błędem byłoby w takim wypadku dokonywanie płatności lub wypłat w bankomatach z konta złotowego. Należy bowiem pamiętać, iż obarczone są one niekiedy znacznymi opłatami naliczanymi przez bank. Kiedy zabraknie nam waluty podczas podróży za granicą, wystarczy, że mamy dostęp do internetu. Możemy szybko zasilić swoje konto walutowe, korzystając z kantoru internetowego.

Dostęp bez ograniczeń

Zaletą kantorów internetowych jest ich dostępność. Zlecenie wymiany można złożyć o dowolnej porze dnia, w dowolny dzień tygodnia (sama wymiana następuje w dni powszednie, ponieważ systemy transakcyjne e-kantorów sprzężone są z systemami banków). Dzięki temu użytkownik może wykonywać transakcje w najdogodniejszym dla siebie czasie. Kantory internetowe zyskują na popularności. Widać to chociażby po obrotach na przestrzeni ostatnich lat. O ile w 2009 roku, czyli pierwszym roku funkcjonowania e-kantorów, sięgnęły one niespełna 600 mln złotych, w 2014 roku było to już 25 mld.