ad

31 lipca w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” usłyszymy w murach dobrońskiego kościoła pw. św. Wojciecha zespół Mosaic. Zespół działa na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. Powstał w 2006 r. i początkowo inspirował się wielowiekową tradycją i kulturą Zamościa, gdzie spotykali się Grecy, Ormianie, Żydzi Sefardyjscy, Włosi, a nawet Persowie i Szkoci. Obecnie sięga przede wszystkim do tradycyjnych polskich pieśni, opartych na nietypowych skalach muzycznych, których orientalne brzmienie skłania do eksperymentowania z różnorodnymi brzmieniami.
– Podczas grania poszukujemy wspólnych ścieżek i wspólnego języka dla odległych geograficznie tradycji – wyjaśniają artyści.
Muzycy grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych oraz na instrumentach tradycyjnych, używanych do dziś w różnych zakątkach świata. Podczas koncertów można zobaczyć i usłyszeć m.in.: fidel – podobną nieco do skrzypiec, odtworzone na podstawie ikonografii średniowieczne flety, ney – flet pochodzący z Iranu, flety i fujarki z Bałkanów, gaita gallega – rodzaj dud z zachodniej Hiszpanii i wiele innych. W aranżacjach muzyki polskiej często wykorzystywane są ludowe cymbały z Rzeszowskiego.

Dodatkową atrakcją będą wieczorne narracje zawodowych opowiadaczy z Grupy Studnia O. Późnym wieczorem w kościele św. Wojciecha na pewno wytworzy się nastrój sprzyjający słuchaniu opowieści, w których przeplatają się wątki baśniowe, mitologiczne, historyczne i religijne z różnych epok i stron świata. „Grupa Studnia O.”, pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, wypracowała formę widowiska narracyjnego, nawiązującego do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści łączą się z dyskursem naukowym, muzyką, a nawet elementami uczty. Źródłem opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie.
- Nasza działalność nie jest próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji – podkreślają artyści. – Sztukę opowiadania traktujemy jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności.
„Pan Bohor z Ganu, okrzyknięty przez dwanaście pięknych panien rycerzem Pięknym a Niedobrym, wyjeżdża z lasu by stanąć naprzeciw orszaku królewskiego – z zamiarem porwania Ginewry. Nieustraszony Sir Lancelot chce z nim skrzyżować miecze, lecz nie wiedzieć skąd pojawia się stara kobieta i uwozi rycerza. Dwunastu wyrusza na poszukiwanie, a z miejsca zwanego Czarnym Krzyżem prowadzą drogi do przyszłości i przeszłości, na północ i południe, na zachód i wschód...” Tak rozpoczyna się historia „Noc na zamku przygód”. A jak się kończy? Dowiemy się podczas wieczoru opowieści w Dobroniu. W przerwie między koncertem a opowieściami wójt Gminy Dobroń zaprasza do Parku Gminnego na ognisko i pieczenie kiełbasek. Początek koncertu o godzinie 19:00.

Tegoroczny, jedenasty Festiwal „Kolory Polski” potrwa do 4 września. Koncerty odbywają się w soboty i niedziele, w najpiękniejszych, często zabytkowych miejscach województwa łódzkiego. W programie jest jazz i klasyka, tańce dworskie i argentyńskie tango, muzyka etniczna i organowa oraz koncerty w ramach trwającego Roku Chopinowskiego. Szczegóły dalszej wędrówki Festiwalu na stronie internetowej: www.kolorypolski.pl