ad

Filharmonia Łódzka (ul. Narutowicza 20/22) pokaże operę dwukrotnie: w sobotę 8 listopada o godz. 18.00 i w niedzielę 9 listopada o godz. 18.00

Wykonawcy: Anita Rachvelishvili, Anita Hartig, Aleksandrs Antonenko, Ildar Abdrazakov.
Pablo Heras-Casado - dyrygent
Richard Eyre – reżyseria.

„Carmen” G. Bizeta od niemal 140 lat pozostaje jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych oper na świecie. To dzięki niej nazwisko francuskiego kompozytora zapisało się w historii opery. Niestety, była to sława pośmiertna. Prapremiera wystawiona w Paryżu w 1875 roku spotkała się z wielką krytyką słuchaczy. Główną przyczyną okazało się nowatorstwo treści, artysta odszedł od tzw. „wielkich tematów” na rzecz przedstawienia prozaicznego życia zwykłych ludzi. Z czasem piękna muzyka pełna hiszpańskiego temperamentu, blasku oraz efektowności przysporzyły operze wielu entuzjastów. G. Bizet uznany został za twórcę nowego kierunku w muzyce, który znalazł kontynuację w tzw. operze werystycznej, opartej na tematyce zaczerpniętej z życia codziennego.

Miłośnicy „Carmen” dzięki transmisjom przedstawień z nowojorskiej The Metropolitan Opera 8 oraz 9 listopada będą mogli obejrzeć dzieło G. Bizeta w Filharmonii Łódzkiej. Sztuka operowa najwyższej próby za sprawą transmisji jest dostępna publiczności z całego świata bez konieczności podróżowania. „Carmen” została wyreżyserowana przez jednego z najbardziej cenionych reżyserów tego teatru – sir Richarda Eyre. W rolę temperamentnej Carmen wcieli się wielka śpiewaczka Anita Rachvelishvili. Na scenie wystąpią również Aleksandrs Antonenko - jako zdesperowany kochanek Don Jose oraz Ildar Abdrazakov - jako dumny torreador Escamillo. Koncert zostanie poprowadzony przez znakomitego dyrygenta Pablo Heras-Casado.

W nagraniu bierze udział co najmniej 10 kamer, dzięki którym można oglądać zarówno plan sceny, jak i najdrobniejsze detale, najlepszą jakość obrazu i dźwięku zapewnia technologia high definition oraz system dolby digital 5.1 surround. Atrakcyjność przedsięwzięcia potęgują reportaże z planu i wywiady z artystami, które wypełniają czas antraktów.