W Łodzi bawimy się od 18.00 do 1.00 w Pałacu Izraela Poznańskiego (ul. Ogrodowa 15) i Muzeum Kanału „Dętka” (pl. Wolności).

Do zwiedzania będą wystawy stałe: zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego, Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz gabinet prof. Jana Karskiego). A także dwie wystawy czasowe: „Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.” (wystawa prezentująca unikalne wyroby z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu od rokoka do art déco) i „Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi”. Zobaczymy na niej dzieła Strzemińskiego oraz jego uczniów, m.in. Leny Kowalewicz-Wegner, Stanisława Fijałkowskiego, Antoni Starczewskiego, Stefana Krygiera i Lecha Kunki.

Do Muzeum Kanału „Dętka” pod pl. Wolności, wypełnionym archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją, wchodzimy co 15 minut w grupach 10-osobowych.

Na Nocy Muzeów w Poznaniu będzie patriotycznie. Pokazana zostanie wystawa o Polskim Państwie Podziemnym. Przygotowano też prezentacje, wystawy i animacje dla dzieci osnute wokół historii „Mazurka Dąbrowskiego”, barw narodowych i godła. Dzieciaki będą brały udział w grach i zabawach pod hasłem „Polak mały”. Zobaczymy prace Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i będziemy mogli wziąć udział w kiermaszu wydawnictw IPN.

To wydarzenie odbędzie się w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, ul. Rolna 45a, 20/21 maja w godzinach 17.00–1.00.

W Pałacu Królewskim we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 35) w godz. 18.00-24.00 w sobotę (20 maja) można zwiedzać stałą wystawę pt. „1.000 lat Wrocławia”. Jest to ekspozycja prezentująca obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na wystawie znajduje się ponad 3.000 eksponatów. Każda sala to kolejny okres historyczny Wrocławia. Dla dzieci w godz. 18.00-21.00 przygotowano warsztaty plastyczne „Parki i ogrody Wrocławia”.

Natomiast w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5) tematem wiodącym podczas Nocy Muzeów będą tajemnice, duchy i nocne stwory. Najmłodsi sprawdzą, co straszy w muzeum, a młodzież weźmie udział w spacerze „W rytmie Danse Macabre”. Na wszystkich zwiedzających czekają spacery tematyczne oraz gra „Na tropie tajemnic”. Bawimy się tam 20 maja w godz. 16.00-24.00.

W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1) w galerii na pierwszym piętrze możemy m.in. podziwiać ekspozycję „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

W krakowskim Muzeum PRL-u (os. Centrum E 1) o godz. 20.00 zaplanowano spotkanie z Markiem Piekarczykiem (TSA). Będzie mówił o czasach Polski Ludowej i muzyce lat ’80. W godz. 19.00-23.00 pozwiedzamy wystawy: „Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach agencji FORUM”, „60 lat harcerstwa w Nowej Hucie” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”. Będzie też prezentacja okolicznościowych plakatów ze zbiorów Muzeum PRL-u. Natomiast w godz. 19.00-22.00 przed budynkiem muzeum będziemy podziwiać krążowniki PRL-owskich szos.

W Noc Muzeów w Warszawie w godz. 19.00-1.00 będzie można zwiedzać Belweder (ul. Belwederska 54/56), a w nim m.in. Salę Pompejańską, Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową, Lustrzaną i Konferencyjną. Do zwiedzania udostępniony zostanie też m.in. zrekonstruowany gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego.
Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zaprasza od 20.00 do 2.00. Na eksperymentatorów czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów. Wśród nich znajdą się także nowe prototypy, które będzie można przetestować. Podczas specjalnego pokazu w Teatrze Wysokich Napięć zobaczymy potężne wyładowania i przekonamy się, że w pewnych okolicznościach można je ujarzmić. W planetarium wyruszymy w podróż w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego TRAPPIST -1 i sprawdzimy, w jaki sposób próbujemy komunikować się z potencjalnymi pozaziemskimi cywilizacjami.