- By zdobyć to zaszczytne miano, wystarczyło 50 życzliwych gestów. Pabianiczanie jednak nie zawiedli. Maile spływały do nas lawinowo i uzbierały się aż 132 dobre uczynki – informuje Agnieszka Jaksa, koordynatorka grupy wolontarystycznej Agrafka.     

O co chodzi? Tydzień Dobrych Uczynków to akcja ogólnopolska.

- Zachęcaliśmy pabianiczan do robienia dobrych uczynków, np. podniesienia szalika i oddania go właścicielowi – dodaje Jaksa, koordynatorka grupy. - Każdy uczynek to było jedno serce dla naszego miasta. Wszystkie zebrane uczynki wysłaliśmy do organizatora.

W ten sposób powstanie Mapa Produkcji Dobra, na której serduszkami oznaczone będą miejscowości, z których napłyną relacje o dobrych uczynkach. Im więcej relacji, tym większe będzie serce danej miejscowości. Mapa będzie pokazywana w wybranych miejscowościach w kraju.

W akcji wzięły udział miedzy innymi przedszkolaki, osoby starsze oraz instytucje, np. I Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 13.

Co robiliśmy, by pokazać Polsce, że jesteśmy dobrzy? Wpłaciliśmy 100 zł na akcję Szlachetna Paczka; pomogliśmy tacie w sprzątaniu; przeprowadziliśmy staruszkę przez ulicę; wpłaciliśmy pieniądze na pabianicką fundację Kundel Bury; podzieliliśmy się chlebem z potrzebującym; zorganizowaliśmy X Charytatywny Maraton Zumby na rzecz schroniska w Pabianicach oraz akcję „Dopalaczom mówimy nie”, pokazaliśmy dziadkowi (za pomocą Google StreetView), jak wyglądają Waszyngton, Stavanger, Narwik, Kraków; znaleźliśmy na ulicy telefon i oddaliśmy go właścicielowi; klasa 2F z I LO przygotowała paczkę dla dziewczynki, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej; dołączyliśmy do Bazy Danych Dawcy Szpiku.

Gesty małe i wielkie, ale wszystkie tak samo ważne!