On tworzył najlepsze plakaty

W czwartek, 20 kwietnia o godz. 19.00 Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) zaprasza na wernisaż wystawy „Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace”

utworzono: 2017-04-18 14:02:57
ostatnia modyfikacja: 2017-04-18 15:27:28
autor:

Jan Młodożeniec to światowej sławy plakacista, uznawany jest za jednego z pięciu – obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza – „ojców założycieli” polskiej szkoły plakatu. Na wystawie sięgającej do prywatnych archiwów synów artysty: grafika Piotra Młodożeńca i malarza Stanisława Młodożeńca, muzeum prezentuje prace na papierze, gwasze obrazujące codzienny proces twórczy ich ojca. W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się ponad 100 oryginalnych plakatów z ogromnego dorobku artysty. Wybrane z kolekcji przez syna, Piotra – tworzą część ekspozycji uzupełniającą prywatne „Małe wielkie prace” o główny nurt twórczości Jana Młodożeńca, jakim był plakat filmowy. Są wśród nich charakterystyczne i znane plakaty do filmów: "Dawno temu w Ameryce" w reż. Sergio Leone, "Konformista" w reż. Bernardo Bertolucciego, "Blue Velvet" w reż. Davida Lyncha czy "New York, New York" w reż. Martina Scorsese. 
Wystawa została wzbogacona o nowatorską poezję futurystyczną Stanisława Młodożeńca – jednego z czołowych przedstawicieli awangardy w polskiej poezji XX wieku – ojca Jana, dziadka Piotra i Stanisława.

Wernisaż wystawy zaplanowano w czwartek (20 marca) o godz. 19.00 w Muzeum Kinematografii. Wstęp wolny.
Komentarze do artykułu: On tworzył najlepsze plakaty

Nie ma komentarzy do tego artykułu.

Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz się zalogować.

Kliknij tutaj

adad

Nasze najnowsze video

Olimpiada przedszkolaków
adfacebook


ad