Bez wątpienia najwięcej medali w minionym roku na zawodach ogólnopolskich zdobyli szermierze, zapaśnicy, sumici oraz zawodnicy mieszanych sztuk walki.

Mówiąc zapasy, każdy od razu kojarzy PTC. Dawniej nasze miasto w tej dyscyplinie rozsławiał Grzegorz Szyszka, dziś to on sam szkoli swoich następców. Wydawało się, że w ślady najbardziej znanego zapaśnika z Pabianic pójdzie Mariusz Nikiel. Czas jednak leci nieubłaganie, a były młodzieżowy mistrz Polski w tym roku był na MP dopiero 5. i po raz pierwszy od 2 lat znalazł się poza podium. Obecnie dużą nadzieją klubu jest 18-letni Jakub Białkowski. Trenerzy ostrożnie wprowadzają go do seniorów. W tym roku zajął choćby 5. miejsce na pucharze Polski do lat 20 w Wałbrzychu. Z kolei na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Warszawie i Mistrzostwach Polski Juniorów w Miastku został rzucony na głęboką wodę i walczył w kat. 84 kg (normalnie walczy w kat. 74 kg). Na obu zawodach pokazał się jednak z bardzo dobrej strony, zajmując dwukrotnie 5. miejsca. Rok wcześniej był 3. na PP kadetów w Wałbrzychu i 2. na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Białymstoku. W tym roku przypomniała o sobie także stara gwardia. 36-letni Jakub Pietrzak wrócił po przerwie spowodowanej operacją barku i na MP w Radomiu zajął 2. miejsce w kat. 120 kg.

Jeśli chodzi o młodszych zawodników, to ich osiągnięcia są równie lub nawet bardziej imponujące. Na poziomie województwa podopieczni Waldemara Sawosza, Przemysława Kłębowskiego i Grzegorza Szyszki wywalczyli indywidualnie 35 złotych, 22 srebrne i 33 brązowe medale plus jedno złoto i trzy srebra drużynowo. Ponadto srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobył Adrian Przerywacz, a na MP Młodzików - Jakub Madaj, zaś brąz na tej samej imprezie - Mateusz Domagała. PTC było też tam 3. drużynowo. Na Międzynarodowym Turnieju Młodzików w Warszawie Madaj był 1., a Domagała 3. Poza tym na turniejach rangi ogólnopolskiej zawodnicy z ul. Gdańskiej zdobyli 9 złotych, 4 srebrne i 15 brązowych medali indywidualnie oraz po 1 złotym, srebrnym i brązowym drużynowo.

W MMA przede wszystkim nie do pokonania w swojej kat. wagowej 87 kg jest Marcin Chałaśkiewicz. „Chała” zgarnął w minionym roku komplet złotych medali z wszystkich zawodów w jakich startował, a było ich 6. Co ciekawe, zawodnik ten dopiero w 2012 roku rozpoczął starty w MMA i z miejsca stał się najlepszy w swojej kategorii. Czołowym zawodnikiem w Polsce Amatorskiej Ligi MMA jest także Filip Danych, który na swoim koncie w 2012 roku ma 2 złote i 3 srebrne medale w kat. 80 kg. Jedno złoto, dwa srebra i dwa brązy zdobył zaś najcięższy z tego towarzystwa (kat. 96 kg) Rafał Wnętrzak. Ponadto medale zdobywali w minionym roku także: Krzysztof Stawiński (2 srebrne), Adrian Wróbel (1 złoty), Piotr Kaczmarkiewicz (1 srebrny) oraz Marcin Miziała (1 srebrny).

Sumo to Edyta Witkowska-Popecka, która wróciła na dojo po urlopie macierzyńskim. Pabianiczanka z miejsca zgarnęła worek medali. Najpierw dwa złota na mistrzostwach Polski (walczyła w dwóch kat. do 95 kg i open), później dwa kolejne na pucharze Polski oraz jeden na Poland Sumo w Ostrowie. Swoją pogromczynię znalazła dopiero podczas ME na Ukrainie, gdzie z walki o złoto wykluczyła ją ważąca 150 kg (czyli 70 kg więcej) Alesya Kowalenko. Ostatecznie Edyta zajęła tam 3. miejsce. Najbardziej pechowe okazały się jednak MŚ w Hogkongu, gdzie po kontrowersyjnej decyzji pabianiczanka odpadła z walki o medale i ostatecznie zajęła 7. miejsce. Była to pierwsza impreza rangi MŚ/ME od 1998 r. z której pabianiczanka wróciła bez medalu!

Brąz na Mistrzostwa Polski Kadetów i Juniorów w sumo zdobył zaś kadet Dawid Grobelny (kat. 75 kg), który wygrał 5 walk i w stawce 39 zawodników zajął 3. miejsce.

Wreszcie szermierka. Choć sala Zjednoczonych Pabianice przy ul. św. Jana lata świetności ma już dawno za sobą, to podopieczni Przemysława Pawłowskiego udowadniają, iż niemożliwe nie istnieje. W minionym roku szermierzy z Pabianic zajmowali następujące miejsca: 3. Julia Walczyk i Justyna Czajka na pucharze Polski juniorów młodszych, 5. Julia Walczyk na Pucharze Europy Kadetów, 6. Julia Walczyk i 7. Julia Strachowska na XXXV Międzynarodowym Turnieju Szermierczym Dzieci Challenge Wratislavia, 2. miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Juniora Młodszego do lat 17 w Lipsku (Julia Walczyk i siostry Strachowskie), 1. Małgorzata Strachowska i 3. Julia Strachowska w Turnieju Ogólnopolskim Młodzików w Poznaniu, 2. Julia Walczyk w Międzynarodowym Turnieju Juniorów Młodszych w Gdańsku, 1. Małgorzata Strachowska, 1. Julia Walczyk i 2. Julia Strachowska w Europejskim Festiwalu Szermierki w Poznaniu, 6. Julia Walczyk, 7. Weronika Czajka, 8. Justyna Czajka na MP Kadetów oraz 2. miejsce drużynowo, 3. Julia Walczyk w PP juniorów we Wrocławiu, 1. Julia Strachowskia i 3. Małgorzata Strachowska w X Międzynarodowym Turnieju Dzieci i Młodzików o Puchar Prolexu, 3. Julia Walczyk w Pucharze Polski Juniorów do lat 20.

Ogólnie w 2012 roku 15-letnia Julia Walczyk trzykrotnie stawał na podium podczas zawodów pucharu Polski do lat 20! Julia ma dopiero 15 lat, a już należy do czołówki najlepszych juniorek w Polsce.

- Ma duże szanse zakwalifikowania się na mistrzostwa Europy i świata, które odbędą się lutym i marcu 2013 r. - mówi trener Przemysław Pawłowski.

Swoją pozycję w krajowym rankingu utrzymywał też w minionym roku najstarszy, 19-letni Jakub Jurewicz, który na trzech turniejach PP zajmował dwa razy 8. i raz 6. miejsce.

Można także tutaj dodać 6 medali, jakie było dziełem zawodników Klubu Sztuk Walki Azja. Podopieczni Grzegorza Sokołowskiego z ostatnich Mistrzostw Europy Taekwondo w Wieliczce przywieźli 4 srebrne i brązowe medale.