Koszykarki Solparku Kleszczów Pabianice pokonały po emocjonującym meczu drużynę MUKS Poznań 76:73. Początek spotkania to popisowa gra w wykonaniu naszych zawodniczek. Punkty seriami rzucały: Patrycja Bajerska, Renata Piestrzyńska i Marta Błaszczyk. Po 4 minutach gry nasz zespół prowadził 12:0. Nasze zawodniczki dobrze broniły i miały świetną skuteczność rzutową, pokazując poznaniankom, kto zasłużył na 1. miejsce w lidze.

Kolejna kwarta była bardziej wyrównana, ale nadal nasze koszykarki grały bardzo dobrze i powiększały przewagę nad drużyną przeciwną. Do kosza wstrzeliła się najskuteczniejsza w naszych szeregach Monika Szulc, która trafiła dwie „trójki”. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 45:32 dla Solparku.
W III kwarcie przez pierwsze minuty oglądaliśmy grę kosz za kosz, ale czternastopunktowa przewaga naszych zawodniczek była bezpieczna. Gra się zaostrzyła i co chwilę można było oglądać momentami brutalne starcia. Dwie zawodniczki w drużynie gości wypadły z gry za pięć fauli, a nerwy puszczały także trenerce poznanianek i skończyło się to przewinieniem technicznym na korzyść Solparku. Po tej części spotkania przewaga wynosiła 15 punktów i każdy myślał, że pabianiczanki spokojnie „dociągną” wynik do końca i będą cieszyć się zwycięstwem w lidze, ale tak jak i tydzień temu w spotkaniu z AZS-em, tak i teraz zafundowały kibicom prawdziwy horror.
W drużynie z Poznania rozegrały się Dominika Owczarzak i Iwona Szarzyńska. Po kilku minutach gry na tablicy widniał wynik 64:60 dla pabianiczanek. Do tego za piąty faul wyleciała Renata Piestrzyńska i zrobiło się bardzo nerwowo. Jednak nasze koszykarki zmobilizowały się na tyle, że potrafiły dobrze obronić akcję i zdobyć punkty z kontrataku. Niestety, nie popisywali się sędziowie, którzy odgwizdywali różne dziwne faule na korzyść drużyny z Poznania. Gdy na minutę przed końcem Błaszczyk rzuciła kosz, który dawał nam siedmiopunktową przewagę, było już niemal pewne, że wygramy to spotkanie, ale przeciwniczki zdołały jeszcze zmniejszyć ją do trzech punktów.

Po meczu na parkiecie odbyła się wielka feta z okazji awansu do ekstraklasy. Podziękowania zawodniczkom i trenerce Edycie Koryźnie składali przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz sponsorzy. Był wielki tort i szampan, którym koszykarki razem z kibicami i działaczami uczciły długo oczekiwany awans. Świetnie spisali się kibice, którzy przez cały mecz głośno dopingowali nasze zawodniczki. Teraz wypada mieć nadzieję, że wszystkie formalności prawne zostaną załatwione i drużyna zagra w przyszłym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywek.
Solpark: Monika Szulc 19, Patrycja Bajerska 12, Renata Piestrzyńska 10, Marta Błaszczyk 10, Katarzyna Salska 7, Joanna Bogacka, Anna Krajewska, Marta Hylewska po 6, Aleksandra Szałecka, Joanna Szałecka, Magdalena Kowalska, Sylwia Włodarek.

Kuba Tomaszewski

***

Drużyna żaczek PTK zwyciężyła w rozgrywkach wojewódzkich. Podopieczne trener Alicji Stefańczyk wygrały z Księżakiem Łowicz 65:22, a w decydującym o pierwszym miejscu meczu pokonały Lidera Tomaszów Mazowiecki 69:24. Punkty zdobywały: Michalina Michalak 26 i 18, Karolina Kunikowska 10 i 22, Patrycja Kirsz 6 i 4, Martyna Jacoń 3 i 3, Natalia Łacwik 2 i 2, Natalia Łopińska 6 i 5, Ania Michalak 6 i 4, Martyna Boniecka 5, Karolina Kimla 2, Daria Kowalczyk 2, Justyna Rudzka 2.
Zespół PTK II prowadzony przez trener Mariolę Szymańską zajął 5. miejsce w lidze, pokonując MKS Kutno i Basket II Aleksandrów Łódzki.

***

Za nami ostatnie już mecze w lidze męskiej koszykówki. W kategorii kadet koszykarze PKK'99 podejmowali team z Łodzi UKS Jordan i grali na wyjeździe ze Startem Łódź. Pierwszy mecz nasi wygrali zdecydowanie 73:44, a w drugim musieli uznać wyższość gospodarzy, przegrywając 54:59. Nasi kadeci kończą rozgrywki na 4. miejscu (na 13 drużyn) za ŁKS-em, Skierniewicami i Piotrkowem. Cieszą sukcesy młodzików, którzy zajęli 2. miejsce i żaczków - pierwsze miejsce w województwie.
Punkty w meczach kadetów zdobywali: Wilk 2, 0, Łągiewczyk 2, 0, Strzemiński 3, 0, Kozłowski 2, 2, Mendak 5, 4, Zawadzki 11, 15, Rutkowski 12, 8, Kurzawa 18, 11, Muszyński 4, 2, Lewandowski 14, 12.